مشخصات شهید

شهید پرویز فرشید

60
نام پرويز
نام خانوادگی فرشيد
نام پدر احمد
تاربخ تولد 1337/02/25
محل تولد بوشهر - بوشهر
تاریخ شهادت 1361/02/12
محل شهادت جنوب
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت سرباززميني ارتش
شغل سرباززميني ارتش
تحصیلات سوم راهنمايي
مدفن بوشهر
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • مصاحبه
 • خاطرات
 • ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  شهيد از زبان دوستش (سيد مهدي كازروني)

  هر چه درباره شهدا صحبت كنيم كم است. به نظر من هيچ قلم و زباني توانايي بازگويي رشادتها و دليريهاي آنها را تدارد؛ به خصوص شهداي مسجد توحيد كه در خوشيها و غمها و در سنگرها با ما بودند.

  شهيد پرويز فرشيد، دلير مردي بود كه از روي قيافه و شكل ظاهري نمي‌‌شد او را آنطور كه بايد شناخت. ايشان بچه‌اي خوش‌تيپ و اهل دل و تقريباً  شلوغ بود.

  من و پرويز، هم‌محله‌اي و همكلاس بوديم و هر دو در يك سال متولد شده و در اكثر بازيها ( بخصوص فوتبال) كنار هم بوديم. او جز خدا، از هيچ كسي حراس نداشت و قبل از انقلاب، دوش به دوش بچه‌هاي محل با افراد گارد رژيم سابق، مقابله مي‌‌كرد.

  محل درگيري ما از ته كوچه‌ي 7 تير تا سرِ خيابان بود و بعضاً درگيريها از صبح تا شب طول مي‌‌كشيد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي‌همراه اين شهيد و با محوريت حاج محمد دواني، در كنار ديگر هم‌محلي‌ها، هر شب نگهباني مي‌‌داديم و صبح‌ها به مأموريتهايي كه حاجي به ما مي‌‌داد، مي‌‌رفتيم.

  يك روز، در حاليكه از خانه‌ي حاج محمد دواني با جيپ، خارج مي‌‌شدم، پرويز كه كنار راه‌پله‌ي منزلشان ايستاده بود، از من سئوال كرد: «كجا مي‌‌خواهي بروي!» گفتم: «به پاسگاه!» اين را گفتم و حركت كردم. به سر كوچه‌ي 7 تير رسيدم. پرويز، سر كوچه با لباس فرم منتظر من بود. خيلي تعجب كردم كه چگونه توانسته با اين سرعت خودش را به من برساند. شايد از خانه‌ي حاج محمد تا سر كوچه، 700 متري فاصله بود.

   

  هميشه دنبال اين بود كه با منافقين درگير شود؛ و هميشه هم پيروز بود. با شروع جنگ، سربازي رفت در خرمشهر يك سري براي مرخصي به بوشهر آمده بود خبر شهادت خداخواست را به او دادم خيلي ناراحت شد و به من گفت: «اين بار نوبت من است!» و رفت و در عمليات آزاد سازي خرمشهر زخمي‌ شد و بعد از مدتي كه در بيمارستان بستري بود به درجه‌ي رفيع شهادت نايل شد. ادامه مطلب
  نامه‌ي شوراي مركزي انقلاب اسلامي استان بوشهر به شهيد

  بسمه تعالي
  جناب آقاي پرويز فرشيد
  خواهشمند است جهت پاره‌اي مذاكرات در خصوص مسايل ضروري كه در پيشبرد هدفهاي مقدس انقلاب اسلامي‌ در اين استان مهم به نظر مي‌‌رسد و اين شورا قصد دارد آن را به صورت پيشنهاد در جمع روحانيون و معتمدين محل و كليه افراد روشنفكر و مسئول كه از طبقات مختلف مردم انتخاب شده‌اند، در روز جمعه 24/1/58 ساعت 4 بعد از ظهر در سالن استانداري مطرح نمايد.
  لذا از جناب‌عالي دعوت مي‌‌شود كه رأس ساعت مقرر در جلسه فوق‌الذكر حضور به هم رسانيد. قبلاً از همكاري و اسلام‌دوستي شما متشكريم.

  سرپرست شوراي مركزي انقلاب اسلامي‌‌ استان بوشهر
  روشن بين
  21/1/58

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار بوشهر
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید