مشخصات شهید

شهید فالح مکیان

240
نام فالح
نام خانوادگی مكيان
نام پدر عيسي
تاربخ تولد 1349/02/01
محل تولد بوشهر - كنگان
تاریخ شهادت 1369/06/21
محل شهادت ايرانشهر
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت سربازنيروي انتظامي
شغل -
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن گوده
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • مصاحبه
 • شهيد فالح مكيان در سال 1349 و روستاي قصبه نهرادشير از توابع آبادان در خانواده اي مذهبي و متدين چشم به جهان گشود . وي در جريان جنگ تحميلي ابتدا به استان هرمزگان و بعداً به كنگان مهاجرت نمودند  . شهيد فالح تنها 2 سال در مدرسه درس خواند و تحصيلات تكميلي خود را در نهضت سواد آموزي به پايان رسانيد .

  وي به ورزش  و نقاشي علاقه فراواني داشت  . فردي مهربان ، خونگرم و خوش برخورد بود . با همه اعضاي خانواده با احترام برخورد مي كرد . كودكان را  بسيار دوست  داشت و مورد احترام قرار مي داد .  شهيد فردي مذهبي , با ايمان و داراي اخلاص بود . نمازش را هميشه اول وقت مي خواند و اغلب شبها قرآن تلاوت مي كرد .

  دوست داشت قرآن خواندن به ديگران نيز بياموزد . با اينكه جنگ به پايان رسيده بود اما شهيد مكيان هميشه از شهادت صحبت مي كرد . مي گفت  دوست دارد شهيد شود .  وي از ژاندارمري كنگان به پادگان آموزشي جهرم جهت انجام خدمت مقدس سربازي رهسپار و پس از پايان اين دوره به هنگ ژاندارمري ايرانشهر و سپس به منطقه سيستان و بلوچستان اعزام شد . در آنجا به درجه رفيع شهادت نايل گرديد . روحش شاد و يادش گرامي باد . ادامه مطلب
  مادر عزيزم دوست دارم به شهادت برسم . دوست دارم راهي كه تمامي شهداي دفاع مقدس آن را در پيش گرفته اند من هم آن را در پيش بگيرم . شما را به گرامي داشتن و بزرگ شمردن  نماز و ساير عبادت هاي ديني توصيه مي كنم ادامه مطلب
  مادر شهيد:

  شهيد سرباز بوده است و يك سال و نيم خدمت كرده بودند كه در زاهدان به شهادت مي رسند . شهيد هفتمين فرزند خانواده بوده است . ايشان بسيار مشتاق بودند كه به سربازي بروند علاقه ي زيادي به شهادت داشتند ايشان قلبي بسيار پاك و دلي مهربان و رئوف داشتند هميشه مراعات همه را مي كردند هرگاه تصاوير شهداء را پخش مي كردندهميشه مي گفتند كه اي كاش من هم شهيد شده بودم .ايشان به همه در كارخانه و ساير امور كمك مي كردند و كوچكتر و بزرگتر برايش فرقي نمي كردند ايشان روخواني قرآن كاملا مي دانست و نمازش را در اول وقت مي خواند و هميشه دعاي كميل مي خواند و در خانه شان هم دعا برگزار مي شد .

  از بنياد شهيد زاهدان به ما زنگ مي زنند و خبر شهادت فرزندم را مي دهند و بعد فردا صبح از سپاه كنگان مي آيند و شناسنامه ي شهيد را مي برند و مي گويند شايد اشتباه شده باشد و عصر خبر قطعي شهادت فرزندم را برايمان مي آورند .

  و بعد از سه روز جنازه ي شهيد را مي آورند و جنازه بار كرده بود . وقتي مادر شهيد خبر شهادت فرزندش مي شوند بي اختيار به سروصورت خود مي زند و موهاي خود را مي كشد و لباس خود را پاره مي كند . ايشان در آخرين نامه اش به برادرش مي گويد كه مواظب خواهرم و مادرم باش به مادرش مي گويد برايم دعا كن كه شهيد شوم و هنگام شهادتم گريه نكن آخرين بار كه از مرخصي آمده بود يك شهيد مي آوردند او به تشيع جنازه ي شهيد مي رود و بعد كه برمي گردد به مادرش مي گويد برايم دعا كن كه شهيد شوم ايشان 2 ماه به سربازي اش مانده بود كه شهيد شدند . ايشان بيشتر با جوان هاي با ايمان ، با نماز و با قرآن دوست بودند و همة او رادوست داشتند و هنگامي كه ايشان مي خواستند به سربازي بروند يك ماشين پر از دوستانش مي شود و او را بدرقه مي كند .

  يك روز كه فالح و برادرش صالح داشتن اتاق مادرش را رنگ مي كردند بر روي ديوار نام خودش و برادرش را مي نويسد . يك روز از سربازي برمي گردد به داخل حياط مي آيد متوجه مي شود دمپايي مادرش جلوي در اتاق اش نيست .كلاهش را جلوي در اتاق مي گذارد و بعد سيم موتور را از هم جدا مي كند و روي در خانه مي نويسد كه من از سربازي برگشتم ورفتم دنبال مادرم بعد به خانه خواهر و برادرهايش با موتور مي رود تا دنبال مادرش بگرددو بعد از ديوار خانه يكي از خواهرهايش بالا مي رود متوجه مي شود كه دمپايي مادرش جلوي در اتاق گذاشته است . و بعد به داخل مي رود و با مادرش سلام مي كند . ما از مردم انتظار داريم كه مواظب باشند كه ارزشهايي كه شهداء به خاطر آنها جانشان را فدا كردند ازبين نرود . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار گوده
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید