مشخصات شهید

شهید غلامعباس دشتی

248
نام غلامعباس
نام خانوادگی دشتي
نام پدر يوسف
تاربخ تولد 1327/01/01
محل تولد بوشهر - دير
تاریخ شهادت 1375/10/26
محل شهادت بيمارستان
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل آموزش وپرورش
تحصیلات سوم راهنمايي
مدفن دير
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • آزاده سرافراز، جانباز فداکار شهید غلامعباس( احمد ) دشتی در سال ۱۳۲۷ د رخانواده ای متدین و مذهبی در شهر بوشهر دیده به جهان گشود. هشت ساله بود که مادرش، بدرود حیات گفت و دو سال بعد، در سن ده سالکی، پدرش نیز دارفانی را وداع نمود.

  شهید با همه مشقت ها و سختی ها، دوره ابتدایی را پشت سر گذاشت و وارد ششم ابتدایی شد و تا پایه نهم ادامه تصحیل داد.

  در سال ۱۳۵۱ به استخدام آموزش و پرورش درآمد و از شهر بوشهر، به دیّر انتقال یافت و به عنوان کارمند رسمی آموزش و پرورش شهرستان دیّر، مشغول به کار شد. شهید در سال ۱۳۵۲ ازدواج نمود که حاصل آن ازدواج، ۲ پسر و ۳ دختر می باشد که از ایشان به یادگار مانده است.

  شهید دشتی، در دوران ستمشاهی یکی از مبارزین فعال شهر دیّر بود و در زمینه توزیه اطلاعیه و اعلامیه ها، شب نامه ها و …. علیه حکومت طاغوت، نقش موثری ایفا می کرد و به همین علت چندین بار توسط سربازان طاغوت بازداشت شد.

  شهید دشتی در تاریخ ۲۱/۱/۱۳۶۱ عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد و در عملیات بیت المقدس در تاریخ ۱۸/۲/۱۳۶۱ در منطقه شلمچه به اسارت نیروهای بعثی درآمد و مدت ۷ سال و ۶ ماه در چنگال بعثیون کافر، اسیر بود تا اینکه در سال ۱۳۶۷ به علت وضعیت وخیم جسمانی و وجود ترکش در کنار قلبش، به همراه اولین آزادگان، به خاک مقدس وطن بوسه زد و به آغوش گرم خانواده بازگشت و مجدداً مشغول خدمت در آموزش و پرورش شهرستان دیّر شد . از جمله سمت هایی که شهید در آن ها خدمت نمود، عبارتند از کارمند امور تربیتی، خدمات، بایگان، مسئول امور شاهد و ایثارگران و در اواخر هم مسئولیت تربیت بدنی آموزشگاه های اداره آموزش و پرورش بر عهده داشته و همزان مسئول هیأت فوتبال شهرستان دیّر نیز عهده دار بود؛ و در این راستا، خدمات ارزنده ای در ورزش شهرستان، به جوانان و نوجوانان ارائه نمودند.

  شهید دشتی پس از ۲۴ سال خدمت صادقانه در آموزش و پرورش و ۷ سال آزادگی و تحمل مشقت های دوران جنگ و اسارت، عاقبت در تاریخ ۲۶/۱۰/۱۳۷۵ مصادف با پنجم ماه رمضان، بر اثر ترکشی که از زمان جنگ در کنار قلبش مانده بود به فیش عظمای شهادت نائل آمد و به امام شهیدان ملحق گردید. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دير
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید