مشخصات شهید

شهید عبدالرحمان رنجبردهقان زاده

73
نام عبدالرحمان
نام خانوادگی رنجبردهقان زاده
نام پدر مراد
تاربخ تولد 1339/01/01
محل تولد بوشهر - بوشهر
تاریخ شهادت 1359/07/19
محل شهادت خرمشهر
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت سربازنيروي انتظامي
شغل سربازنيروي انتظ
تحصیلات سوم راهنمايي
مدفن جاویدالاثر
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • خاطرات
 • ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
   خواهر شهيد:

  عبدالرحمن پسري ساكت و آرام ، فروتن و خوش اخلاق و مردم دار بود. ايشان در دوران قبل از انقلاب و در زماني كه شايد عده اي پايبند مسائل مذهبي نبودند تقوا را رعايت مي‌نمود هميشه با وضو بود و نماز را به وقت مي‌خواند. به اهل محل و خانواده و پدر و مادر بسيار احترام مي‌گذاشت و تا آنجا كه در توانش بود به ديگران كمك مي‌نمود چه از لحاظ منادي و از چه از لحاظ كمك جسمي مثلاً اگر فردي را در حال يك كار سخت مي ديد فوراً به كمكش مي شتافت. ايشان در يك گارگاه موزايك سازي كار مي كرد وعلي رغم اينكه به پول احتياجي نداشت ولي چون اهل كار بود و از تن پروري خوشش نمي آمد به كارگاه مي رفت و بدون اينكه ما بدانيم از حقوق خود به كارگراني كه در كارگاه بودند و از لحاظ مادي در مضيقه بودند مي بخشيد.

  عبدالرحمان در دبيرستان مهران ( 22 بهمن كنوني) تحصيل مي كرد. از زمان انقلاب با هم مي رفتيم شبانه لاستيك جمع مي كرديم و در يك گودالي كه در محل بود مي ريختيم تا براي راهپيمايي و تظاهرات روز بعد به محل ببريم و آتش بزنيم.

  در بين افراد محل از لحاظ اخلاق نمونه بود يك وقتي بود كه ايشان 2 تا دوربين عكاسي خوب داشت كه يكي را به دوستش بخشيد، وقتي سئوال كردم گفتند آن دوستم از آن دوربين خوشش آمد و شايسته نبود من 2 دوربين داشته باشم و او نداشته باشد.

  وقتي بسيج در محل تشكيل شد او با بچه هاي بسيج شبانه به گشت مي پرداخت دوست صميمي ايشان حسين آبروان بود زيرا از لحاظ اخلاقي بسيار به هم نزديك بودند.

  قبل از انقلاب ما تلويزيون نداشتيم زيرا پدر مخالف بود پس از انقلاب وقتي امام اعلام كرد تلويزيون حلال است فوراً رفتند و تلويزيون خريدند و گفتند امام تلويزيون را حلال كرده است.

  در زمان انتخابات ايشان با همان سن كمش به بني صدر رأي نداد و گفت بني صدر خيانتكار به مملكتمان است.

  عبدالرحمان به نظام مقدس جمهوري اسلامي احترام خاصي قائل بود قبل از جنگ تعريف مي كردند كه نيروي عراقي پشت پاسگاه آنها گاهي مانور مي‌دهند و براي تحقيقات به آنجا مي آيند ايشان مي‌گفتند احتمال اينكه جنگ شود بسيار زياد است و اگر روزي عراق به ايران حمله ور شود منتظر فرمان نمي مانم و آماده نبرد مي شوم.

  ايشان در زماني كه سرباز بودند در آبادان در تاريخ 19/7/59 مفقوالاثر شدند . تا مدتها از او بي اطلاع بوديم حتي دوستان من مرا كه مي ديدند از مفقوديت او مي‌گفتند تا اينكه توسط يكي از اقوام كه در آبادان بود از مفقوديت ايشان مطلع شديم پدر و مادرم براي تحقيق و كسب اصلاع به ستاد ارتش ماهشهر مراجعه كردند كه آنها اظهار بي اطلاعي نموده بودند سپس به آبادان به محل خدمت ايشان رفته و فرمانده او آنجا بوده و خبر را تأكيد مي‌كند. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار جاویدالاثر
  وضعیت پیکر جاویدالاثر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید