مشخصات شهید

شهید عبدالخالق صادقی فرد

193
نام عبدالخالق
نام خانوادگی صادقي فرد
نام پدر حسينعلي
تاربخ تولد 1337/05/09
محل تولد بوشهر - دشتستان
تاریخ شهادت 1359/08/20
محل شهادت آبادان
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات ديپلم
مدفن دهقايد
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • خاطرات
 • زندیگنامه شهید

   

  شهيد عبدالخالق صادقي فرد فرزند حسينعلي در خانواده اي نسبتاً متوسط در روستاي دهقايد از توابع دشتستان در9/5/1337 و در دامن پدر و مادري مؤمن تربيت يافت.تحصيلات ابتدائي را در دبستان بوستان دهقايد به پايان رسانيد و سپس دوره اول متوسطه را در دبيرستان دكتر بهشتي و دوره دبيرستان را در دبيرستان امام خميني گذرانيد.در شهريورماه1355گواهينامه پايان تحصيلات دبيرستان را در رشته ادبي اخذ نمود.دي ماه 1356 به خدمت سربازي رفت و در دي ماه 1358 كارت پايان خدمت را دريافت كرد.وي كه اولين فرزند خانواده7 نفري خود بود و در همه حال يار و مددكار پدرش بود و در همه كار هاي خانه و مزرعه و باغ به وي كمك مي كرد.

  شهيد صادقي فردي مهربان بود.آزارش به كسي نرسيد.با تقوا و متدين بود.نماز و روزه اش ترك نمي شد.كتاب هاي درسي و قرآن و نهج البلاغه را بسيار مطالعه مي كرد.كتاب مي خواند و به نوار گوش مي داد . آثار بسياري از نويسنده گان مذهبي مخصوصاً استاد شهيد مطهري را مطالعه مي كرد و با اين  زير بنا بود كه راهش را انتخاب كرد و در اين راه جهاد نمود و شهيد شد.

  شهيد صادقي فرد در سال1359در بسيج روستا نام نويسي كرد و سپس براي گذراندن دوره هاي آموزشي در مهرماه1359براي دوره تكميلي به بوشهر اعزام شد.سرانجام روز چهارشنبه مورخه30/7/59 از بوشهر با ساير همرزمانش عازم جبهه شد و نهايتاً در تاريخ20/8/59 در كربلاي آبادان در اثر برخورد تركش خمپاره بعثي هاي عراق به ديار معبود شتافت و جان به جان آفرين تسليم كرد.تا اين كه در24 آبان1359پس از تشييع با شكوه در قطعه شهداي دهقايد به خاك سپرده شد.

   

    ادامه مطلب
  وصيت نامه شهيد:

  خدمت پدر مهربانم حسينعلي صادقي فرد،از راهي دور سلام عرض مي كنم. اكنون كه اين نامه را مي نويسم نامه سرنوشت خويش است.از بوشهر به مقصد آبادان كه حركت كرديم،عده اي چهره منافق گونه شان نمايان گشت و از صحنه خارج شدند.اما پدر جان من تا آخرين نفس و نفر خواهم ماند.به فرمان امام خميني(ره)اگر بكشيم پيروزيم واگر كشته شويم باز هم پيروزيم.من هم اكنون كه در صحنه مبارزه با كفر هستم سنگر را رها نخواهم كرد و اين جا به مصداق آيه «فضل الله المجاهدين علي القايدين اجراً عظيماً»خواهم ماند . پدر جان امكان دارد كه شما يا مادر يا خواهر يا برادرانم را ناراحت كرده باشم. از آنها بخواه تا مرا حلال كنند و خدا داناست.معلوم نيست كه ما كي از جبهه برمي گرديم شما نگران ما نباشيد و چون كوه صبور و استوار باشيد ما با اين امكانات كم در برابر دشمنان خدا و خلق خدا مقاومت خواهيم كرد و به مصداق آيه«و نريد ان نمن علي الذين استضعفوا في الارض نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثين»خدا نويد و وعده داده است كه مستضعفين جهان بر مستكبران حكومت خواهند كرد.«لاحول و لاقوه الا باالله العلي العظيم» ما اين تجارت را با خدا انجام خواهيم داد. مادر، خواهر و برادران را سلام برسانيد. بقيه اقوام خويشان و دوستان و هر كس كه سراغ مرا گرفت سلام برسانيد.

  والسلام

  اسلام پيروز است 6/8/59

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  خاطره اي از شهيد از زبان مادر شهيد:

  چند سال قبل از شهادتش اين عزيز،وقتي كه تقريباً هفت يا هشت سال بوده، ساختمان كنوني اين مسجد بسيار قديمي بوده و عده اي مي خواستند آن را ترميم كنند. قسمتي از ديوار مسجد را هر چه سعي مي كردند نمي توانستند خراب كنند. همين كه شهيد همراه پدرش به مسجد مي آيند و اين تصوير را مي بينند.شهيد از روي علاقه دست به كار مي شود و با اولين ضربه او به ديوار،ديواررا خراب مي شود. و اين كار باعث تعجب اطرافيان مي شود و به همين خاطر نام مسجد را مسجد صادقي فرد و از آن روز تا به حال هنوز اين مسجد بنام شهيد بزرگوار مي باشد. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دهقايد
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید