مشخصات شهید

شهید سید محمد موسوی زاده

35
نام سید محمد
نام خانوادگی موسوی زاده
نام پدر سید عبدالحسین
تاربخ تولد 1335/09/10
محل تولد بوشهر - دیر
تاریخ شهادت 1378/02/23
محل شهادت دلوار
مسئولیت
نوع عضویت
شغل کارمند پالایشگاه جم
تحصیلات
مدفن دوراهک
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • آزاده سرافراز و جانباز فداکار، سید محمد موسوی زاده در سال ۱۳۳۵ در روستای سرمستان، از خانواده ای محترم و از سادات جلیل القدر دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی، به فراگیری قرآن پرداخت و تحصیلات خود را تا پنجم ابتدایی ادامه داد. و به علت فقر مالی نتوانست به تحصیل ادامه دهد و به ناچار به کشاورزی پرداخت. پس از ازدواج، برای کار و امرار معاش خانواده به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارش عزیمت نمود. چند سال آنجا بود و مجدداً به ایران بازگشت و به کشاورزی مشغول شد. در مبارزات مردم شهید پرور شهرستان دیّر علیه رژیم ستمشاهی، فعالیت چشمگیری داشت، به طوری که در مراسم هفتم شهید سمنبر عالی پور، و آنگاه که مردم دیّر، فاضله ۳۰ کیلومتری دیّر تا سرمستان را طی کرده بودند، با عده زیادی از مردم روستال، با شعارهای انقلابی به استقبال آمدند و با بزرگداشت شهید، تنفر خویش را از طلم و ستم طاغوت ابراز داشتند.

  با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، به سوی جبهه های نور علیه ظلمت شتافت. در تاریخ ۱۸/۲/۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس و در منطقه شلمچه، بر اثر جراحات وارده به درجه جانبازی نائل آمد و به اسارت نیروهای بعثی درآمد، که پس از گذشت ۸ سال و ۹ ماه با تحمل شکنجه های طاقت فرسا، به آغوش میهن اسلامی بازگشت .

  شهید موسوی زاده در طول سارات، توسط سید آزادگان، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین ابورترابی، ، به عنوان یک الگوی کامل اخلاق در دوران اسارت شناخته شد.

  شهید در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۷۰ به استخدام شرکت پالایش گاز جم درآند. به عنوان بنیانگذار پایگاه مقاومت بسیج در شهرک توحید ، مسئولیت پایگاه بسیج محل را عهده دار شد. مراسم زیارت عاشورا، دعای توسل و دعای کمیل، نتیجه تلاش های شبانه روزی ایشان است.

  سرانجام در تاریخ ۲۳/۲/۱۳۷۸ در جاده ساحلی دیّر – بوشهر ( منطقه دلوار) در حادثه رانندگی و به علت عوارض دوران اسارت به مقام رفیع شهادت نائل آمد. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دوراهک
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید