مشخصات شهید

شهید سهراب ابراهیمی

231
نام سهراب
نام خانوادگی ابراهيمي
نام پدر داراب
تاربخ تولد 1340/07/14
محل تولد بوشهر - دير
تاریخ شهادت 1361/08/20
محل شهادت عين خوش
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت جهادگر
شغل كارمندشيلات
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن بردستان
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • شهید سهراب ابراهیمی، در سال ۱۳۳۸ در خانواده ای محروم و مستضعف اما دارای اعتقادی قوی به دین مبین اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در روستای گله زنی از توابع شهرستان دیّر، دیده به جهان گشود. شهید در دامن پدر و مادری که عشق و علاقه خاصی به سرور و مولای شهیدان داشتند، دوران طفولیت را پشت سر گذاشت. مادر سعی می کرد هر جا نامی از خاندان عصمت و طهارت برده می شد و یا مجلسی به نام آن بزرگواران برپا بود، خصوصاً در ایام عاشورا و اربعین، شهیدان را همراه خود می برد تا او نیز خون و پوست و گوشتش و بویژه روحش با نام و یاد اباعبدالله الحسین (ع) عجین گرد.

  به علت بی توجهی رژیم ستم شاهی، روستا از همه امکانات محروم بود. یک سال مدرسه در آنجا دایر می شود که شهید ابراهیمی در آن مدرسه در سال اول ابتدایی مشغول به تحصیل می شود که متأسفانه به علت نبود مربی و معلم و بی توجهی مسئولین وقت، دانش آموزان از ادامه تحصیل باز می مانند. شهید جهت فراگیری قرآن، کتاب آسمانی، به کلاس قرآن می رود که مدت چهل روز تمامی قرآن را فرا می گیرد.

  خانواده، مجبور به مهاجرت از آن روستا به بردستان می شوند. در سن ۱۱ سالگی پا به دبستان می گذارد و تا کلاس چهارم ابتدایی به تحصیل ادامه می دهد که به علت بزرگی سن او را به مدرسه راه نمی دهند.

  شهید ابراهیمی، جهت امرار معاش و کمک به پدر و مادر در شیلات بوشهر مشغول به کار می شود که همزمان بود با سال های اوج گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) که در کنار کار به وظیفه دینی و میهنی خود نیز اهتمام می ورزید و در اعتراضات علیه رژیم ستم شاهی همراه با مردم در تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت می کرد.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هجوم عراق به میهن اسلامی، روح بزرگش آرام نمی گیرد و تصمیم می گیرد خود را بع سبک مجاهدان راه خدا و مدافعان از نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دهد که مسئول مربوطه به او می گوید کار شما اینجا هم عبادت و جهاد است؛ اما او در جواب می گوید که من نمی توانم شاهد باشم که بهترین جوانان این مرز و بوم در جبهه های جنگ سینه سپر کرده اند و فریاد « هل من ناصر» فرزند حسین بلند است ، موقع حرکت و لبیک گفتن است که آن مسئول در جوابش می گوید خدایا، این جوان ما را به یاد کربلا و یاران حسین (ع) انداخت.

  پس از طی دوره کامل آموزش نظامی، رضایت پدر و مادر را جلب می کند و  به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام می شود. بعد از آن که خرمشهر به دست رزمندگان اسلام، فتح شد، از آن شهر پاسداری می کرد. در عملیات رمضان نیز شرکت کرد، برای دیدار با والدین و دوستان به محل بر می گردد، باز روحش آرام نمی گیرد و عازم می شود تا اینکه در عملیات محرم شرکت می کند و پس از درگیری با مزدوران بعثی و جنگیدن با آن ها، در تاریخ ۳۰/۹/۱۳۶۱ دعوت حق را لبیک می گوید و به آرزوی دیرینه اش، که شهادت در راه خدا بود، نائل می شود.

  پیکر پاک و مطهرش، سال ها بر روی خاک های خون رنگ خوزستان می ماند تا اینکه کمیسته جستجوی مفقودین، پس از تفحص، بدن شهید را پیدا کرده و پس از ۱۶ سال به آغوش خانواده باز می گردد. نقطه قابل توجه در خصوص این شهید و سایر شهدای عملیات محرم، پیوند آنان با سید و سالار خویش است که در ماه محرم به عملیات محرم اعزام شده و در ماه محرم به شهادت رسیده و بدن مطهر آنان در ماه محرم در تاریخ ۱۲/۲/۱۳۷۷ تشییع می گردد. ادامه مطلب
  بسم الله الرحمن الرحيم

  بنام پروردگار شهدا و راستگويان و با درود به روان پاك شهداي گلگون كفن از هابيل تا كربلاهاي جنوب و غرب ايران كه با خون سرخ خود راه بزرگ رهبرآزادگان حسين را ادامه داده اند. همچون حسين، حسين وار به لقاء الله پيوستند. اينجانب سهراب ابراهيمي در ۸/۸/۶۱ اين وصيتنامه را مي­نويسم:

  خانواده عزيز و بازماندگان گرامي به ياد خدا باشيد و هرگز غم و اندوهي به خود راه ندهيد چون مرگ براي همگان وجود دارد. همانطور كه خدا در قرآن مي فرمايد:

  در هركجا باشيد مرگ شما فرا مي رسد اگر چه در كاخهاي محكم باشيد.

  من چون امانتي از خدا برای شما بودم كه شما وظيفه داشتيد این امانت الهی را به خوبی در نهایت دقت نگهداري كنيد و پرورش دهيد و اين كار را به خوبي انجام داديد و ازيك امتحان سرافراز بيرون آمديد و اكنون نوبت امتحان دوم است كه اين امانت الهی را به صاحب اصلي­اش برگردانيد و اميدوارم که از اين امتحان هم پیروز بيرون آیید و قبول شويد. و دوباره تاكيد مي كنم که ناراحت نباشيد چون مرگ براي همه است و چه بهتركه این مرگ در راه خدا باشد. پدر و مادر عزيزم در بين مردم خود را مغرور و مغموم ندانيد و هرگز احساس ناراحتی نکنید و افتخار كنيد فرزندي در راه اسلام و امام حسين(ع) داده ايد.

  پدر و مادر عزيز، برادر و خواهر خوبم و دوستان و برادران همسنگرم به حرفهاي امام گوش فرا دهيد و به دستوراتش عمل كنيد كه باعث پيروزي شما و حزب الله بر تمامی كفار و منافقين است و همانطور كه او فرموده مسجد سنگر است و به راستي كه سنگري به استقامت مسجد هرگز نديده ام وكسي نخواهد ديد اين بزرگ سنگر را حفظ كنيد و در نمازجماعت كه پشت دشمن داخلي و خارجي را مي شكند حاضر شويد و همانند مثلي را كه مي گويند: اگر صد چوب را يكي يكي به دست كسي دهيم مي شكند ولي اگر همان صد چوب را با هم بخواهند بشکنند، نخواهد شكست. و دشمن ما و شما  از همين اتحاد نيروهاي حزب الله مي هراسد پس اي جندالله در سبيل الله براي پيروزي خلق الله ودر انتظار بقية الله با آواي كلام الله و باهدف لقاء الله و به فرمان روح الله بپاخيزيد و درهم كوبيد كاخ ظلم ظالمان ستمگر و برگيريد سلاح آتشين ايمان به الله را و بركوبيد راه ننگين مخالفين الله را.

  در نمازجمعه هم شركت كنيد كه اين نماز هم اطاعت خداوند و هم از نظر سیاسی حربه اي کاری است و هرگز به حرفهاي منافقان و منافق­صفتان گوش فراندهيد كه مي گويند فلان كس بي­خود كشته شد؛ چرا بي­خود؟ مگرهمان منافقان دو چهره نبودند كه مي­گفتند حسين كه خود مي دانست كشته مي شود بدون علت رفت و خودكشي كرد بلكه حسين ورهروان راهش از كربلاي حسيني و كربلاي غرب و جنوب ايران درراه خداو برضد يزيديان زمان قيام كرده اند و شربت شهادت نوشيدند و از رزق ابدي خداوند بهره­مند گرديدند.

  پدر و مادر عزيزم بگذاريد خورشيد در بسيج محل خدمت كند و جلوگيري از او نكنيد. آخرين حرفم اين است كه يك ماه بخاطر اینکه جبهه بوده ام و دو ما هم برايم نماز بخوانيد متشكرم. دراين مورد اقدام كنيد.

  درضمن ممكن است جنازه ام به دستتان نرسد ازاين بابت ناراحت نباشيد و هرموقع ناراحت شديد به بهشت شهداء دوراهك برويد قبرديگر برادران شهيدم را زيارت كنيد. اما اگر جنازه ام به دستتان رسيد هركجا كه ميل داريد به خاک بسپارید. ولي بهتراست درجمع ديگرشهداباشد. ( دوراهک)

  والسلام

  شيون مكن مادردرمرگ خونبارم

  بگذرزمن ديگرعزم سفردارم

  گركشته گرديدم درجبهه اي مادر

  بهرم مكن زاري بهرم مزن برسر

  يك پرچم سبزي درخانه زن مادر

  بهرم چراغان كن شوق خدادارم ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار بردستان
  وضعیت پیکر مشخص
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
 • کربلایی شد
 • شقایق های خونین
 • مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید