مشخصات شهید

شهید رضا كمالی

726
نام رضا
نام خانوادگی كمالي
نام پدر حسن
تاربخ تولد 1343/11/11
محل تولد بوشهر - دشتي
تاریخ شهادت 1362/07/24
محل شهادت سومار
مسئولیت معاون دسته
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن كردوان عليا
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • زندیگنامه شهید

  شهيد والا مقام رضا كمالي فرزند كربلائي حسن در سال 1343 در خانواده اي متدين و مذهبي در روستاي كردوان عليا از توابع شهرستان دشتي ديده به جهان گشود . پدرش به خاطر عشق و ارادت خالصانه اي  كه به ائمه معصومين  وبه خصوص حضرت علي بن موسي الرضا داشت نام مبارك رضا را براي فرزندش انتخاب نمود .

  شهيد دوران ابتدايي را تا مقطع پنجم در زادگاهش ادامه داد و در طول تحصيل خود جنب و جوش زيادي براي مبارزه با ظلم و ستم از خود نشان مي داد . وي كه در مار هاي خير پيش قدم بود از هيچ كاري دريغ نمي كرد بطوري كه پدر وي از كارهاي نيك وي سخن به ميان مي آورد . با اوج نهضت انسان ساز به رهبري حضرت امام خميني در راهپيمايي ها شركت فعال مي نمود .

  ايشان با شروع جنگ تحميلي عليه ايران با اشتياق فراوان و افتخار به عنوان بسيجي به صف رزمندگان اسلام پيوست تا از اسلام وقرآن دفاع نمايد .

  وي با عشق و علاقه اي كه به وطن داشت دليرانه در برابر دشمن بعثي جنگيد و تا آخرين قطره ي خون از پاي ننشست تا سرانجام در تاريخ 24/2/62در منطقه سومار به درجه رفيع شهادت نائل آمد .

  پدر شهيد كمالي  ، كربلائي حسن نام دارد  كه  از مردان سخت كوش  اين ديار است كه به كار كشاورزي ودامداري مشغول است . مادر شهيد  بزرگوار  سكينه بدري نام دارد كه با شوهرش نسبت قومي دارند و حاصل  ازدواج  وي  با  پدر شهيد شش فرزند است كه  ،  سه  دختر  و  سه  پسر  مي باشند  كه  اين  شهيد سومين فرزند خانواده مي باشد .

  آنها بعد از هر صحبت كردن در مورد شهيد  و بيان  خصائل  وي  گريه  بر  آنها غلبه كرده و اشك بر گونه هاشان جاري مي شود .  آنها طلب شفاعت  از فرزند  شهيد خود مي كنند و بسيار  اميدوارند  كه  بتوانند  از  شفاعت او و ديگر شهدا بهره مند شوند .

  شهيد رضا كمالي جواني برومند ومذهبي بود ودر همان سنين كم  نماز خواندن وروزه گرفتن را  آغاز نمود . ايشان علاقه  وافري  به جبهه داشتند و هنوز موقع  سربازي وي نرسيده بود كه  به صورت داوطلبانه عازم جبهه نبرد شد . وي  پدر  و مادر خود  را  خيلي دوست مي داشت دركارهاي خانه و بيرون ازخانه آنها را تنها نمي گذاشت و پدرش نيز از  وي  بسيار راضي  و خشنود  بود . ايشان  در مواقعي كه از جبهه  برمي گشت به دوستان و همسالان خود توصيه  مي كرد كه به دفاع  از ميهن  و انقلاب  همت گمارند و اجازه  ندهند كه  مملكت به دست متجاوزين بيافتد .

  ايشان سعادت در آخرت و افتخار در دنيا را از راه شهادت بـه دست آورد . وي   نماز هاي خود را در مسجد  بجاي مي آورد  . عشق  به  شهادت در وجود  اين  بزرگوار  بود و مرتب از جبهه  و ثـواب جـهاد  در راه خـد ا صحبت مي كرد و بسيار راضي وخشنود  بود كه توانسته  است در صـف  رزمندگان   اسلام  قرار گيرد و خود  را براي دفاع از ميهن آماده نمايد .  وي  قبل  از رفتن به جبهه پدر و مادر را  به  آرامش دعوت مي كرد  و مي گفت  نگران من نباشيد من راه خود را انتخاب نموده ام وشما نيز پيروخط امام و ولايت باشيد وآن  را تنها نگذاريد.

  وي  در تعزيه  و سينه زني حضرت  امام حسين (ع)  حضور مي يافت و  بارها مي گفت  كه مي خواهم در راه اسلام شهيد شوم و براي احيا  دين اسلام ، جان خود را فدا كنم و اميدوارم كه بتوانم اين راه را ادامه دهم .

  شهيد بزرگوار از جوانان خوش غيرت ومتعصب روستا بود ، اگركسي كاري  با  او  داشت  با  علاقه  تمام  در پي انجام  آن  بر مي آمد . ادامه مطلب
  الذين اذا اصابتهم مصيبه قالوا انا لله و انا اليه راجعون

  مي گويند وبه سوي او رجوع خواهيم كرد وحال بدنهاي ما براي مردن آفريده شده پس چه بهتر كه اين مرگ  در راه خدا و الگويمان سيدالشهداء باشد

  پدر و مادرعزيزم شما از مرگ من غمگين وناراحت  نشويد و همچنان  در مسيرالله وخط امام پيشرو باشيد وبدانيد كه من در اين راه كامروا و سعادتمند هستم زيرا خدا فرموده است :

  من المومنين رجال صد قوما ماهدوا الله عليه  فمنهم  من قضي نحيه  و فمنهم  من ينظر وما بدلوا تبديلا.

  مومنان  ا ز مرگ راضي هستند  و به عهد و پيماني كه با خدا  بسته اند  كاملا  وفا كردند پس برخي برآن عهد ايستادگي كردند تابراه خدا شهيد شدند و برخي به انتظار فيض شهادت مقاومت  كردند و هيچ عهد خود را تغيير ندادند .

  والسلام

  رضا كمالي ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار كردوان عليا
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید