مشخصات شهید

شهید حکیم اسماعیل زاده

99
نام حکیم
نام خانوادگی اسماعیل زاده
نام پدر خلیل
تاربخ تولد 1354/08/10
محل تولد بوشهر - کنگان
تاریخ شهادت 1367/01/26
محل شهادت میمک
مسئولیت
نوع عضویت ارتشی
شغل
تحصیلات
مدفن کنگان
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • خاطرات
 • در سال  1345 در شهر كنگان وخانواده اي متدين و مذهبي ديده به جهان گشود . ايشان از هفت سالگي به مدرسه رفت و تا كلاس پنجم ابتدايي تحصيل نمود . سپس  ترك تحصيل نمود و به كارگري روي آورد تا از اين راه امرار معاش خانواده را فراهم سازد . وي فردي بسيار مهربان و كم حرف بود و سعي مي كرد تا گره از كار هاي دوستان و آشنايان خود بگشايد . از ويژگي هاي بارز اخلاقي ايشان علاقه زياد به كودكان و احترام گذاشتن به آنها بود . به صله رحم اعتقاد فراوان داشت .  هيچ گاه از كسي كينه اي به دل  نمي گرفت . اوايل انقلاب در كليه راهپيمايي ها  شركت فعال داشت . شهيد اسماعيل زاده  علاقه زيادي به جبهه و جنگ داشت و همين باعث شد كه در سن نوجواني راهي جبهه هاي جنگ شود . سرانجام در تاريخ 26/1/ 67 در جبهه ميمك بعنوان سرباز دلير اسلام در عمليات تك دشمن و اصابت تركش خمپاره به درجه رفيع شهادت نايل گرديد . روحش شاد و يادش گرامي باد . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  شهيد به روايت پدر

  شهيد دومين فرزند من مي باشد . هنگام اعزام به جبهه 19 ساله و بسيار بشاش بود . گويا مطمئن بود ديگر از خدمت مقدس سربازي  برنمي گردد .  در خانه و بيرون  بسيارخوش اخلاق ، ديندار ، مهمان نواز و با همه بچه هاي مهربان محل بود . همه انسان ها را دوست داشت . با برادران مذهب تسنن نيز بسيار مودبانه و محترمانه رفتار مي كرد .

  خبر شهادت فرزندم را از آقاي شيخ عباس عاشوري شنديم  .

  در قبال خون شهيدان  بايد از وطن به قيمت  جان مان كه شده دفاع كنيم  ، چراكه اين وطن امانتي مي باشد كه هركدام از شهداء به ما سپرده اند ،تا اين سرزمين محلي باشد براي معرفي اسلام  به جهانيان  .

   

   

  خليل اسماعيل زاده

  خاطره هايي از دوستان و خويشاودان شهيد :

  روزي هنگام كار بنايي با  شهيد اسماعيل زاده ، من بالاي پله بودم و شهيد اسماعيل زاده پايين پله ايستاده بود و براي من سيمان درست مي كرد و به من مي رساند . استانبولي ( ظرف بنايي مخصوص سيمان وگچ ) خالي شده بود و من  مي خواستم آن را به وي كه پايين ايستاده بود برسانم . شهيد گفت: تو استانبولي را پرتاب كن من مي گيرم اش . من  استانبولي راپرتاب كردم  ، اما متاسفانه شهيد نتوانست آن را بگيرد ظرف به بيني وي اصابت كرد و بيني ايشان شكست . خون زيادي از بيني اش جاري شد . من وي را به بيمارستان كنگان رساندم . اما به علت نداشتن امكانات پزشكي و متخصص وي را به بوشهر منتقل كردند . بعد از چند روز كه حال وي بهبود يافت سركار برگشت . يك روز  موقع صبحانه ، به ايشان گفتم چون شكستن بيني ات بخاطر بي احتياطي من بوده ، بايد هزينه درمان ات را بپردازم . اما شهيد با همان روحيه بزرگوانه مخصوص خود گفت : توبار سنگين خانواده بزرگي  بردوش داري . گرفتار و عيال وارهستي. كسي كه بايد كمك كند من هستم نه شما و هيچ گونه هزينه اي از من قبول نكردند . بعد از آن شهيد به خدمت مقدس سربازي اعزام شد ند . اما هر وقت كه به مرخصي بر مي گشتند به من سرمي زدند و احوال مرا جويا مي شدند .

  ( عبدالله حق شناس ـ همكار و دوست شهيد )

   

   

  شهيد به روايت همرزم

  مندر سال 67 13 درعمليات نصر ، كربلاي پنج و فتح مهران همراه شهيد بودم .

  در موقع اعزام به منطقه مدام مي گفت : هميشه به ياد خدا باشيد و از دشمن نترسيد . همچنين هنگام رسيدن به جبهه من و شهيد در يك گردان ، يك گروهان و يك رسته بوديم .

  چه در شهر و چه در جبهه  اخلاقي بسيار خوب و پسنديده اي داشت . با خوش رويي همه را به سوي خود جلب مي كرد و باعث رضايت دوستان مي شد . به نماز ، روزه وديگر واجبات  ديني بسيارپايبند  بود . هميشه نخستين نفري بود كه در مراسمات حضور داشت .  در جبهه مسئوليتي كه از طرف فرمانده به ايشان محول مي شد به طور صحيح انجام مي داد .

  با همسنگران و ديگر برادران بسيار خوش سخن و خوش برخورد بود . هميشه ما را نصيحت مي كرد . در جبهه  هميشه سعي داشت كه امور محوله را به نحو احسن انجام دهد .

  موقع شهادت ايشان  در كنارش بودم  .  در اثر تركش خمپاره به درجه رفيع شهادت نايل گرديد  .

   

  علي بحرپيما ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار کنگان
  وضعیت پیکر مشخص
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید