مشخصات شهید

شهید حسین دوراهکی

3
نام حسین
نام خانوادگی دوراهکی
نام پدر علی
تاربخ تولد 1341/04/01
محل تولد بوشهر - دیر
تاریخ شهادت 1363/01/01
محل شهادت آبادان
مسئولیت سرباز
نوع عضویت
شغل سرباز
تحصیلات
مدفن دیر
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • شهید حسین دوراهکی، در سال ۱۳۴۱ در خانواده ای مذهبی و مستضعف در بندر دیّر دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در این شهر به پایان رساند. بر اثر فقر مالی خانواده، شهید ناچار دست از تحصیل کشید و به کارگری مشغول گشت و مدتی نیز در شیلات بوشهر مشغول به کار بود.

  با فراخواندن متولد ۱۳۴۱ به خدمت سربازی، داوطلبانه و با شور و شوقِ خدمت به اسلام، به خدمت مقدس سربازی رفت. پس از گذراندن دوره آموزشی به پیشنهاد خود، عازم جبهه نبرد حق علیه باطل گردید که محل خدمت او را منطقه موسیان تعیین نمودند و نزدیک به ۴ ماه در این جبهه به پاسداری از مرزهای خونین کربلای جنوب ایران اسلامی پرداخت و در حمله نیروهای اسلام در منطقه زبیدات نیز شرکت جست و سپس به اهواز منتقل شد و مدتی نیز در آبادان به خدمت خود ادامه داد.

  تلاش شهید دوراهکی برای برقراری و اتصال سیم های تلفن که پس از گلوله باران دشمن بعثی، قطع می شد، بسیار چسم گیر بود و با وجودی که چندین بار از طرف برادران سربازش از این کار منع شده بود، ولی او می گفت اگر ارتباط سنگر با پایگاه ها قطع شود، ممکن است دشمن مطلع شود و به ما ضربه وارد آورد و آنگاه من به خدای خود چه جوابی بدهم و اگر تنها من به شهادت برسم بهتر از این است که عده زیادی به شهادت برسند و یک بار نیز با برخورد به گوشی تلفنی که در یکی از سنگرهای به جامانده بعثیون مزدور در آبادان ، آن را به پایگاه خود می برد و مورد استفاده قرار می دهد.

  شهید دوراهکی، در خانواده و نزد خویشاوندان و اهالی محله از نظر اخلاقی، شهره خاص و عام بود و به همه احترام می گذاشت .

  سرانجام در اولین روز از بهار سال ۱۳۶۱، شهید حسین دوراهکی بر اثر اصبت تیر و ترکش دشمن بعثی در جبهه آبادان به درجه رفیع شهادت نائل آمده و ندای ارجعی الی ربک را عاشقانه لبیک می گوید. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دیر
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید