مشخصات شهید

شهید حسین گوركی

215
نام حسین
نام خانوادگی گورکی
نام پدر غلامحسين
تاربخ تولد 1334/01/01
محل تولد بوشهر - دشتستان
تاریخ شهادت 1366/05/09
محل شهادت عربستان(مكه)
مسئولیت -
نوع عضویت ساير(شهيدمكه)
شغل -
تحصیلات دوره راهنمايي
مدفن برازجان
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • خاطرات
 • شهيد گوركي در سال 1334 در يك خانواده مذهبي ومتدين در روستاي مكابري از توايع دشتستان ديده به جهان گشود وي دوران تحصيل را از شش سالگي آغاز نمود و تا سال ششم ابتدايي در روستاهاي چمتنگو ومكابري ادامه تحصيل داد وبا اخذ مدرك ششم ابتدايي ترك تحصيل نموده وجهت امرار معاش رخسپار كويت شد

  ومدت 6 سال در انجا به كار اشتغال ورزيده با بازگشت شهيد به برازجان كه تقارن با خدمت زير پرچم وي داشت اما بعلت اينكهدر همان تاريخ دو تن از برادران شهيد در حال خدمت مقدس سربازي بودند لذا ايشان از خدمت زير پرچم معاف گرديدند و در شهر برازجان به شغل جوشكاری مشغول شد شهيد گوركي با توجه به تعهدي كه نسبت به اسلام وامام خويش داشت وهماره قلبش جهت خدمت در جبهه ها ي نبرد نور عليه ظلمت مي طپيد بنابراين براي ياري رساندن به رزمندگان اسلام راهي بوشهر گرديد اما با توجه به نياز مبرمي كه به وجود ايشان در خصوص امور فني داشتند لذا وي  را بوشهر نگه داشتنمد والين شهيد عزيز مدت 45 روز در ستاد پشتيباني جنگ جهاد سازندگي بوشهر به كار ساختن سنگر براي رزمندگان جان بركف اسلام همت گماشت.

  حاجي شهيد گوركي هفت سال قبل از شهادت ازدواج نمواه كه ثمره آن دو فرزند پسر ويك دختر مي باشد .وي در سال 62 جهت مكه مكرمه ثبت نام نمودند تااينكه در سال 1366 به اين سفر عبادي سياسي عازم گرديد وبا حضور رد راهپيمايي برائت از مشركين رد مكه مكرمه معظمه در كنار حجاج ايراني وديگر بلاد اسلامي در واقع دلخراش جمعه خونين مكه مكرمه بدست عمال سرسپرده آمريكايي آل سعود به فيض عظماي شخهدت نائل آمدو در جوار بيت امن النبي دعوت حق حق را لبيك گفته وبه جانب معبود ومعبود خويش شتافت .

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب

  خاطرات برادر شهيد حاج حسين گوركي:


  شهيد حاج حسين گوركي فرزند دوم خانواده و بسيار مبادي ادب و مقيد به اخلاق و متعهد به دين مبين اسلام بود. دروغ در ذاتش وجود نداشت واز ريا وتظاهر وريا به شدت بيزار بود. از خود گذشتگي داشت كه نمونه بارز آن اين بود كه: وقتي كه ما سه برادر بزرگ شده ودوره دبستان را پشت سر گذاشتيم و ديگر امكان درس خواندن در محل وجود نداشت يادم مي آيدكه ما با هم مشورت كرديم كه اگر ما سه نفر براي درس به برازجان برويم مادر تنها مي ماندضمن اينكه كسي در كنار او نيست(پدر در كويت بود) بسياري كارها است كه در توان مادر نيست ايشان پذيرفتند ككه قيد ادامه تحصيل را بزند ودر كنار مادر بماند تا خانه را اداره كند وما تحصيل خود را پي بگيريم. ديگري اينكه روزي خانواده براي عروسي به محلي دعوت بودندو شهيد از آمدن به عروسي امتناع مي كرد وهرچه ما ارار مي كرديم اما ايشان مي گفتند كه من دلم نمي خواهد كه بيايم.

  ما ناچار شديم بدون ايشان به روستاي محل عروسي برويم وقتي فرداي آن روز برگشتيم متوجه شديم كه حسين به پيرزني كه در محله ما و كسي را نداشت قول داده بود كه سقف خانه اش را براي فصل زمستان كه نزديك بود گل اندود نمايد.و تصادفاً با روز عروسي تداخل نموده بود و نتوانسته بود خودش را راضي كند بدقول از آب دربيايد گر چه مي توانست روز هم اين كار را انجام بدهد. يادم مي آيد روزي را كه به مكه معظمه مشرف شده بوديم همراه روحاني كاروان وارد مسجد الحرام شديم و زمانيكه در صحن مسجد قرار گرفتيم و كعبه را براي اولين بار ديده بوديم گرچه همه ما حال وهواي مخصوصي داشتيم و مثل تشنه اي كه به آب زلال و خنك دست يافته باشد ولع ديدار و  زيارت و طواف داشتيم روحاني همه را جمع كرد و از چگونگي طواف وزيارت مناسك مي گفت من شهيد رادر جمع نديدم بسيار متعجب حتي ناراحت شدم كه چرا نيست كه از راهنمائي حاج آقا استفاده كند. سرم را برگرداندم ديدم شهير به صورت تشهد در نماز رو به كعبه نشسته و دوستش به آسمان بلند است و در هوايي سواي هواي ماست گويي كسي را نمي بيند وصدايي را نمي شنودغبطه حال ايشان را خوردم كه چگونه اين فرد مي تواند از عالم عرفاني روحاني دوباره ما از كعبه جدا شود و به عالم خاكيان برگردداين بود كه به مهماني دوستي كه رفته بود در آن مهماني باقي ماند و جسد خاكيش بعد از دو هفته نزد مادرش برگردانده شد وهم او كه تا روز مرگ شهيد را صدا مي زد.و به ياد حسين وخاطراتش دامن اشك تر مي نمود و آن جگر سوخته نيز به ديار معبود شتافت . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار برازجان
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید