مشخصات شهید

شهید حسین علوی

517
نام حسين
نام خانوادگی علوي
نام پدر غلامعلي
تاربخ تولد 1345/01/01
محل تولد بوشهر - تنگستان
تاریخ شهادت 1366/01/29
محل شهادت كوشك
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت سرباززميني ارتش
شغل -
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن بنه گز
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • مصاحبه
 • زندیگنامه شهید

  حسين در خانواده اي متدين و با تقوا در روستاي بنه گز ديده به جهان گشود . در زمان كودكي نيز مانند ساير كودكان هم محله ايش اوقات خود را در كوچه هاي خاكي روستا سپري نمود تا اينكه به سن 7 سالگي رسيد و عشقِ با سواد شدن در وجود او شعله ور شد و راهي مدرسه گرديد اما مشكلات خانوادگي و امر كمك رساني به خانواده ادامه تحصيل را براي او فقط تا پايان ابتدائي ممكن ساخت و پس از آن كمك كار پدرش شد . در زماني كه حسين بناچار شغل پدر را اختيار كرد در ايفاي نقش مغازه داري بعنوان يك موحد با خدا كه به مسائل حلال و حرام توجه دارد مطرح گرديد . اين امر نه تنها در مغازه داري او ديده مي شد بلكه در مراسم مذهبي و بخصوص ماه مبارك رمضان و اداء نماز نيز به وضوح آشكار بود .

  حس دفاع و پاسداري از كشور اسلامي ، او را در سال 1365 به خدمت مقدس سربازي و جانبازي در راه ميهن كشانيد تا از اين طريق دين خود را به اسلام و ميهن خويش نشان دهد .

  آموزش مقدماتي را كه مدت آن 3 ماه بود در يكي از پادگانهاي ارتش در شهرستان كازرون به پايان رسانيد پس از به انجام رساندن آموزش، و سپري شدنِ مرخصي كوتاه در كنار خانواده ، براي ادامه خدمت و انجام وظيفه در قبال كشورش به حوزة خدمت خود، سرزمين سوزان و كربلاي ايران، خوزستان عزيمت نمود . مدت 2 ماه را در جبهه هاي حق عليه باطل در اطراف شهر اهواز گذراند . طرح طراحان نظامي ايران در جنگ به منظور حفظ و گسترش ابتكار عمل ، عبور از مرزهاي بين المللي را توجيه پذير مي نمود . در همين راستا شهيد علوي به پاسگاه زيد واقع در عراق منتقل گرديد ، مدت كوتاهي در آنجا بود كه نيروهاي عراقي با اجراي يك تك خود را به نيروهاي ايراني در اين منطقه مي رسانند و علوي شجاعانه در مقابل دشمن ايستادگي مي كند و تا آخرين لحظه خون پاكش را در راه احياء دين خدا فدا مي كند . در تاريخ 29/1/1366 او در اطراف پاسگاه زيد عراق به لقاي الهي پيوست تا تداوم بخش راه انبياء ، شهدا و رهبري امام بزرگوار (ره) باشد .

   

  سجاياي اخلاقي شهيد حسين علوي

  1- كوشش وافر در حلال بودن درآمد

  2- دوستداري اهل بيت و خدمت در مراسم عزا و جشنهاي ائمه معصومين

  3- توجه خاص به برپايي نماز و اداء روزه در ماه مبارك رمضان

  4- شوخ طبع و خنده رو بود

  5- منبع خير و خوبي به مردم بود

  6- از گفتنو يا شنيدن سخنان باطل همچون غيبت و دشنام و بهتان پرهيز داشت

  7- از تكبر دور بود و در تمامي اعمال او تواضع و فروتني ديده مي شد

  8- فاتح قلبها بود

  9- در كسب هزينه هاي خانواده و كمك به آنان نهايت كوشش داشت

  10- به زر و زيور دنيا دلبستگي نداشت

  11- از طمع دنيا بدور بود

  12- حق همسايگي را بنحو احسن اداء مي كرد

  13- در برابر قضا و قدر الهي تسليم بود و لب به شكايت نمي گشود .

  14- جائي عفيف و پيراسته داشت زيرا آنچه جانش را صيقل مي داد طلب مي كرد .

  15- اميال و آرزوهايش كوتاه و آني بود و دلبستگي به دنيا را شايسته نمي دانست .

  پيام شهيد شهيد حسين علوي

  شهيد حسين علوي با نام علوي خويش در خط سرخ شهادت معاني ديگر مي بخشيد .

  او هدفش از رفتن به جبهه و پوشيدن لباس سربازي در گفتارش ، آمدن در كاروان راهيان كربلا و خدمت به اسلام و مبارزه با كفر و آناني كه به زور كشور عزيزمان ايران را اشغال كرده بود بيان مي كرد .

  شهيد علوي در بسياري از گفتار و كردارش همواره عشق به امام (ره) و رهبري و شهادت در راه خدا و رسيدن به  منزل دوست بيان مي كرد و دنيا را محل اقامت كوتاه و فاني مي دانست و به همين دليل چنان وابسته به دنيا نبود و دنيا را محل رسيدن به هدف نهايي خود كه شهادت در راه خدا مي باشد ، مي دانست .

  او به دوستانش سفارش مي كرد از غيبت و تهمت و صفاتي كه اعمال انسان را تباه مي كند و باعث دوري از خدا و پيامبران او مي شود پرهيز نمايند . زيرا كه خداوند را حي و حاضر بر اعمال و كردار انساني مي دانست . شركت در مراسم مذهبي و تمسك جستن بر اهل بيت بخصوص مراسم سالار شهيدان از اهداف بزرگ او بود و روشني دل آنرا در برپايي عزاي سالار شهيدان امام حسين (ع) مي دانست و راه نجات از آتش دوزخ را تمسك به خاندان نبوت و عصمت مي يافت .

   

  خانواده شهيد حسين علوي

  پدر و مادر شهيد حسين علوي ، غلامعلي علوي متولد سال 1317 و مدينه حيدري متولد سال 1320 مي باشند . پدر فداكار سرباز رشيد اسلام شهيد علوي از همان طفوليت با مشكلات زندگي دست به گريبان گرديد . هنوز سه سال بيشتر نداشت كه پدرش را از دست داد و مجبور به اقامت در كنار عمويش گرديد . در اين مدت هميشه راه صراط مستقيم و صالحين را پيشه خود ساخت و از هرگونه كوشش و اهتمام كه از راه طلب روزي حلال بود دريغ نورزيد در اين راه از كمكهاي بي شائبه همسر فداكارش برخوردار بود . مادر شهيد در غم از دست دادن فرزند شهيدش از زمان شهادت تا به امروز سجده شكر بجاي مي آورد و آنرا از الطاف الهي مي داند .

  شغل پدر شهيد كشاورزي است و نيز در حال حاضر داراي 4 فرزند پسر و 2 دختر مي باشد . از خداوند سبحان و بزرگ براي اين خانواده توفيق الهي خواستاريم . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  مصاحبه با خانواده شهيد حسين علوي

  مادرش از حسين ، آن سرباز جان بر كف وطن اينگونه        مي گويد : پسرم فردي متواضع و شوخ طبع بود و سعي داشت هر كاري را با چاشني شوخي همراه سازد و كسي را از خود ناراحت نكند . هنوز خواندن قرآن در شبهاي رمضان شروع نشده بود كه بعنوان خادم صديق وارد مسجد مي شد و مقدمات لازم را براي سايرين جهت قرائت قرآن فراهم مي ساخت .

  به مسئله طلب روزي حلال توجه خاص داشت و گاهي اوقات مي ديدم كه حتي به پدرش نيز در اين زمينه يادآوري مي كرد .

  به امر ديد و بازديد از اقوام و خويشاوندان و بطور كلي به مسائل صله رحم توجه داشت . برخي اوقات ما و يا خانواده فرصتي براي ديدن برخي اقوام پيدا نمي كرديم امّا او چه قبل از سربازي و چه در حين سربازي به سراغ آنان مي رفت و يا اگر همسايه اي احتياج به كمك داشت بدون هيچگونه چشم داشت به كمك او مي شتافت . تمامي ماحصل و درآمد تلاش و زحمت خود را بدون كم و كاست به ما تحويل مي داد تا صرف هزينه هاي خانواده شود . او هيچگونه آرزوي دور و درازي را در درون خودش پرورش نمي داد و كوشش او در كسب رضايت ما و افراد خانواده بود . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار بنه گز
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید