مشخصات شهید

شهید حسین تنگ ارمی

459
نام حسين
نام خانوادگی تنگ ارمي
نام پدر عبدالرضا
تاربخ تولد 1343/06/12
محل تولد بوشهر - دشتستان
تاریخ شهادت 1362/01/22
محل شهادت شرهاني
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات سوم راهنمايي
مدفن دهقايد
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • مصاحبه
 • زندیگنامه شهید

  شهيد حسين تنگ ارمي فرزند عبدالرضا به سال1342 در روستاي دهقايد متولد شد.بعد از دوران طفوليت،تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان شهيد بهشتي در زادگاهش گذراند و با موفقيت قدم به مدرسه راهنمايي گذاشت و در مدرسه راهنمايي ادب،اين دوره را به پايان رسانيد.شهيد بزرگوار در دوره دبيرستان به علت فقر مالي مجبور شد ، ضمن درس خواندن به پدرش در امور كشاورزي كمك كند.وي در دوران تحصيلي خود با همكاري هم كلاسي اش چندين نمايش نامه انقلابي ترتيب داد و به مرحله اجرا درآورد.پس از شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران شهيد تنگ ارمي مدرسه را رها كرد و از طريق بسيج به جبهه ها رهسپار شد و در عمليات بيت المقدس شركت كرد و پس از آزادي خرمشهر به منزل آمد و به تحصيل ادامه داد.سال چهارم اقتصاد بودكه مجدداً در بهمن ماه سال61 قدم به ميدان جنگ گذاشت و سرانجام در مورخه22/1/62 در عمليات والفجر1 در منطقه جنوب به فيض شهادت نائل گرديد و عاشقانه به لقاءالله پيوست.

   

    ادامه مطلب
   

  با سلام و درود بر بقيه الله الاعظم ارواحنا له الفداء و درود فراوان بر نائب بر حقش امام خميني و با سلام  بر شهيدان كه جان خويش را مشتاقانه نثار اسلام عزيز كردند و با سلام بر رزمندگان اسلام. اين به حق ادامه دهندگان راه شهيدان و با سلام و درود بر امت حزب الله.  اكنون كه18 سال از عمرم مي گذرد ، خدايا نااميد نيستم ، ولي آيا مي توان كشته شدن مرا شهادت ناميد.من به هيچ وجه خود را لايق شهادت نمي بينم.ولي مي دانم كه تو توبه پذير هستي و ان الله يحب التوابين . من براي دنيا به اندازه يك دانه جو ارزش قائل نيستم.مدت ها بود كه در اين فكر بودم كه چگونه مي توانم دين خود را نسبت به رهبر و جامعه ادا كنم.من مرگ در بستر را براي خود ننگ مي دانستم و در طول عمر خود با تمام وجود مي خواستم كه در راه خدا شهيد شوم.اگر من به فيض شهادت نائل شدم ، اولين كاري كه برايم انجام مي دهيد ،  اين است كه سلام مرا به پير جماران برسانيد و بگوييد اي فرزند حسين ! تو الگوي ما امت حزب الله هستي و اگر زنده ماندم كربلاي حسين(ع) را زيارت مي كنم،كه اين آرزوي ديرينه من است.و اگر خدا مرا قابل شهادت دانست و مرا شهيد كرد يك قطعه عكسم را آن جا ببريد ، تا حسين را زيارت نمايم.و من از پدر و مادرم تنها خواهشي كه دارم اين است كه مرا ببخشيد و حلالم كنيد و برايم گريه نكنيد كه به خدا قسم آن موقع كه پرپر شدم ، رستگار شده ام و در آخر به شما بگويم كه مرا كنار قبر برادر شهيد « ضنجرسيم » به خاك بسپاريد.

  والسلام و عليكم ورحمه و بركاته

    ادامه مطلب
  شرح زندگي شهيد از زبان خانواده :

  شهيد نسبت به مسائل ديني و مذهبي خيلي علاقمند بود.از همان دوران كودكي به مسجد مي رفت و در نماز جماعت شركت مي كرد.ايشان ما را به عبادت و شركت در نماز جماعت و خودسازي توصيه مي كرد.و ما را در انجام فرامين الهي و پيروي از دستورات مقام عظماي ولايت و رفتار و كردار پسنديده و شايسته دعوت مي كرد.ايشان علاقه زيادي به امام داشتند  و اطاعت از او را ضروري مي دانست و نقش روحانيون را تداوم انقلاب و به ثمر رساندن  آن و به صحنه آوردن مردم در شرايط حساس مي دانستند . شهيد بيشتر در كارهاي عملي و عملياتي شركت داشت . در جبهه از دستورات اطاعت مي كرد . من اعتراضي،سئوالي ويا انتقادي از شهيد نشنيدم.

  رفتار و اخلاص شهيد:

  شهيد تنگ ارمي جواني سراپا شور شوق بود،شور و شوقي كه از درك عميق وي از تعاليم ديني و اخلاقي نشأت مي گرفت.وي به اصلاح اخلاق و معنويت اهميت بسيار مي داد و همواره با خلق و خويي پسنديده و تواضع و آرامش عجيب زبانزد اهل محل بود.

  شهيد تنگ ارمي در زندگي اجتماعي مردمدار و محجوب بود .كه بي هيچ پروايي عيب هر كس را به او گوشزد مي كرد. با دوستان صادقانه رفتار مي كرد و بنا به اقرار دوستانش ، به آن ها درس فروتني مي داد . وقتي كه از مدرسه بر مي گشت،برخلاف هم سن و سالان براي كمك به پدر، به مزرعه مي رفت و به كار كشاورزي مي پرداخت.در دينداري تا حدي متعهد و پايبند بود كه همواره در نماز جماعت مسجد محله جزء اولين شركت كنندگان به حساب مي آمد.در هدايت جوانان روستا به نماز و شركت در مساجد كوشا و ساعي بود.چون از خانه اي ساده و نسبتاً فقير برخاسته بود ، هرگز به دنيا و زرق و برق آن دل نبست،اما با شركت فعال در مسائل اجتماعي، بسياري را دلبسته خود ساخت.

  حسين در تواضع و فروتني كم نظير،در حجب و حياء،امانت داري و حفظ اسرار،سعه صدر،اخلاق در عمل و صداقت و صفا و صميميت و گشاده رويي زبانزد خاص و عام بود.وي در زمينه صبر و استقامت فردي محكم و استوار بود.

   

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دهقايد
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید