مشخصات شهید

شهید امرالله دژگاهی

871
نام امرالله
نام خانوادگی دژگاهي
نام پدر حسين
تاربخ تولد 1342/04/10
محل تولد بوشهر - دشتي
تاریخ شهادت 1362/04/30
محل شهادت پيرانشهر
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن كردلان
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • مصاحبه
 • زندیگنامه شهید

  ويژگيهاي پدر شهيد

  وارد خانة ساده و محقرشان كه مي‌شوي، از ديوارهاي خانه صداقت و سادگي موج مي‌رند . آنقدر ديوارها با تو صميمي و مهربان مي‌شوند، كه انگار سالهاست با آنها بوده و درددلهايشان را شنيده‌اي . چهرة پير پدر خانواده را كه مي‌بيني شاهد برهمه چيز مي‌گيري . صميمي و مهربان،استوار و محكم . گامها را آنقدر قوي برمي‌دارد و با طمأنينه حركت ميكند، كه فكر ميكني نيرويي مضاعف در اين ماهيچه‌ها نهفته است، لحظه‌اي كه فكر مي‌كنم و مي‌فهمم ديوارهاي خانه استواري خود را  ، صميميت و صداقت خود را از پير خانه ، پدر شهيد وام گرفته‌اند .

  سلام كه مي‌كنم به گرمي پاسخم ميدهد . دستهايش را مي‌بوسم و بر اين بوسه افتخار مي‌كنم . مرا تا اتاق كوچك و دلنشين خود راهنمايي ميكند . هرچه چشم‌چشم مي‌كنم تا مادر شهيد را پيدا كنم چيزي نمي‌بينم، تا اينكه ديوار بغلي‌ام اشاره مي‌كند، جلو را نگاه كن . وقتي نوار سياه مشكي رنگ كنار عكس مادر شهيد را مي‌بينم متأسف مي‌شوم و ديگر هيچ از او نمي‌پرسم .

  پدر شهيد مردي است كه سالها درد و رنج هجران را تحمل نموده است، ولي همچنان پابرجا و راست قامت ايستاده است . مرگ همسر از يك طرف و فراق پروانه سبكبال خانه‌اش، جگرگوشه‌اش امرا. . . او را پير و رنجور ساخته است . موهاي سفيدش گواهي بر سالها تلاش و زحمت دارد . آنقدر برايم با مهرباني حرف مي‌زند كه راستي راستي دلم نمي‌خواهد از او جدا شوم . همة مردم از او به نيكي ياد مي‌كنند . او را اهل مسجد و روضه مي‌دانند . بايد از پدري به اين خوبي فرزندي ناب به نام امرالله زاده شود و اينطور افتخارآفريني كند . ادامه مطلب
  بسم الله الرحمن الرحيم

  ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتاً بل احياء عند ربّهم يرزقون .  (قرآن كريم)
       بدرستي كه چه زيباست اين كلام شيرين و گواراي قرآن كريم . بدرستي كه زيباست اين وعدة قرآن كريم . اكنون كه جبهه‌هاي حق عليه باطل ما نياز به سرباز دارد، ماندن من در خانه جزء حالت آب راكد صورتي ديگر ندارد و اكنون خوشبختم كه بار ديگر سعادت رفتن به جبهه حق عليه باطل نصيبم مي‌گردد . براستي كه اين وعدة قرآن كريم آتش شوق در وجودم را بي‌نهايت شعله‌ور كرده است . اي خانوادة عزيز و مهربانم اگر سعادت واقعي نصيبم گشت هيچگاه اندوه به دل راه ندهيد اگرچه آرزوي شما سلامتي و كاميابي من است، ولي بدانيد كه به وعده‌هاي شيرين خدا وند قسم، كه هيچ كاميابي برايم مانند حاضرشدن در صحنة نبرد نيست . اكنون كه روانة جبهة حق عليه باطل مي‌شوم ، هيچ آرزويي جز انتقام از دشمنان اسلام در دل ندارم و از خداوند مي‌خواهم كه در مرحلة اول مراموفق به شمشيرزدن در راه اسلام كند، و ديگر اينكه از متوسّل شدن به (دشمن) در جهادم مرا نگاه دارد . از خداوند بزرگ آرزو دارم كه گناهان گذشته مرا مورد عفو قرار دهد . از برادراني كه مرا دوست مي‌دارند و در مصيبت من گريه و زاري سرمي‌دهند، مي‌خوهم كه وصيت مرا كه همانا اجراي احكام اسلام و ياري كردن امام بزرگوار و احترام گذاشتن به محرومان جامعه است، پاسخ مثبت دهند . هيچ لحظه حتي فكر جدايي از امام و ولايت فقيه هم در دل راه ندهند، چرا كه جدايي از امام در حقيقت جدايي از اسلام ، و در نتيجه غرق‌شدن در درياي متلاطم گناهان و انحرافات است . برادران عزيزم اگر بدرستي مي‌خواهيد به سعادت واقعي برسيد، احكام اسلام را در زندگي خود پياده كنيد و اگر هم مي‌خواهيد به خطراتي خداي ناكرده دسترسي پيدا نكنيد، اندكي عمر خود را در جبهة حق عليه باطل صرف كنيد . از پدر و مادرم مي‌خواهم كه مرا حلال كنند .

  خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار . از عمر ما بكاه و بر عمر او بيفزا .

  والسلام

  امرالله دژگاهي 6/4/62  ادامه مطلب
  در محضر برادر شهيد «علي دژگاهي»

   

  ويژگيهاي اخلاقي

  شهيد دژگاهي، بسيار مهربان و داراي اخلاقي پسنديده و مردم‌پسند بود . مخصوصاً با مردم روستا بسيار خوش‌برخورد و صميمي بود .

  علاقه به مسجد و مراسمات

  با مسجد انس خاص داشت . با علاقه و شور وصف‌ناپذيري پذيراي مراسمات مذهبي و   ايام‌ا. . . بود، به روضة سيدالشهداء علاقة خاص داشت .

  برخورد با اعضاء خانواده

  با اعضاء خانواده برخوردي خوب داشت . پدر و مادرم از دست او ناراحت نشدند . يعني كاري انجام نمي‌داد كه مطابق ميل پدر و مادرم و خانواده نباشد . اين خصلت خوب او به يادگار خواهد ماند .

  كارهاي مورد علاقه شهيد

  به كشاورزي و تيراندازي علاقه‌اي خاص داشت . به دليل علاقه‌اش در مزرعه كنار پدر با او كار مي‌كرد .

  پيام براي مردم

  انشاءالله همة ما در راه اهداف متعاليه اسلام تلاش كنيم . پيرو مقام معظم رهبري باشيم و راه شهداء را ادامه دهيم .

  آخرين لحظات شهيد در منزل

  شهيد بزرگوار دفترچه اعزام به خدمت سربازي را گرفته بودند و قرار بود كه به خدمت سربازي اعزام شوند . ولي قبل از اينكه خدمت اجباري سربازي فرارسد، شور و شوق جنگيدن و دفاع از حريم ولايت و كشور در او به جوشش آمده بود و سرانجام در ساعت 3 بعد از نيمه شب مخفيانه از منزل خارج شد تا فردا به جبهه اعزام شود . و سرانجام به شهادت رسيد .

  واكنش اعضاء خانواده از شنيدن خبر شهادت برادرم

  هنگامي كه اين خبر به خانواده رسيد اولين بار مادرم سه بار خدا را شكر كردند و از درگاه او طلب بخشش براي شهيد نمودند .

   

   

   

   

   

   

  شهيد از ديدگاه پدر بزرگوارشان «حسين خواجه گرامي»


  پسرم اخلاقي منحصر بفرد داشت . بسيار مهربان و صميمي بود . علاقه‌اي خاص به روضه و مراسمات سينه‌زني داشت، اهل نماز بود . او در كار كشاورزي به من كمك مي كرد .   مهارت خاصي در تيراندازي داشت . او فردي مهربان و متين بود . علاقة خاصي به جبهه داشت . هميشه دوست داشت يكبار هم كه شده به جبهه برود تا بتواند از كيان و حيثيت مملكت دفاع كند . من به عنوان پدر شهيد، هيچگاه اجازه نخواهم داد كه بيگانگان به حيثيت و ناموس كشورم دست‌درازي كنند . اگر لازم باشد فرزندان ديگرم، و خودم در اين راه فدا خواهيم شد و هيچ باك از شهادت و جان‌دادن در راه دفاع از كشور، نخواهيم داشت .

  شهيد از ديدگاه مسئول پايگاه « حسن درليك »

  او به خاطر علاقه و عشق شديدي كه به امام و انقلاب داشت لحظه‌اي آرامش نداشت . مي‌گفت: من آرامش خود را در جبهه در كنار ديگر رزمندگان مي‌بينم . وقتي آنجا هستم آرامش واقعي دارم .

  خوش‌اخلاق و دوست‌داشتني بود . در انجام كارها به خانواده، خصوصاً پدرش كمك مي‌كرد . اگر برخورد تندي با او مي‌شد، او به آرامي مشكل را حل مي‌كرد . روحيه بسيار بالا داشت .

   

   

  شهيد از ديدگاه يكي از دوستان «عبدالله دژگاهي»

  شركت در مراسمات     

  شهيد بزرگوار از اوايل انقلاب خودجوش بود . در مراسمات و راهپيمائيها شركت فعال داشت . در مراسمات ، يك فرد عادي وبي تفاوت نبود بلكه به نوعي اغلب كارها را انجام مي‌داد .

  ويژگيهاي شهيد

  ايشان فردي ميهن‌دوست بودند . زحمتكش و پرتلاش بود. از تلاش و زحمت خسته‌نمي‌شد.

  رابطه‌اش با مسجد

  من كه به عنوان باني مسجد بودم ، شهيد بزرگوار در اكثر كارها مرا ياري ميداد . در مراسماتي كه در مسجد برگزار ميشد، يكي از دست‌اندركاران اصلي آن، شهيد عزيز بودند .

  آخرين لحظة شهيد

  صبح روزي كه قرار بود اعزام شوند و همة ما مطمئن بوديم كه مي‌خواهد اعزام شود . با هيچ كس  خداحافظي نكرد و گفت: من دوست ندارم شما دلتنگ شويد . بلكه با شور و شوق فقط دست تكان ميداد . من تنها كسي بودم كه از شنبه كه پايگاه محل اعزام بود تا شهرستان دشتي او را بدرقه كردم .

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار كردلان
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید