مشخصات شهید

شهید اصغر بحرانی فرد

322
نام اصغر
نام خانوادگی بحراني فرد
نام پدر خداكرم
تاربخ تولد 1343/04/09
محل تولد بوشهر - دشتستان
تاریخ شهادت 1363/12/24
محل شهادت بدر
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات پنجم ابتدايي
مدفن دهكهنه
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • خاطرات
 • زندیگنامه شهید

  دلم گشت هر گوشه سنگرت را

   

  شهيـد اصغر بحراني‌فرد فرزند خداكرم در روز هيجدهم فروردين ماه سال يكهزار و سيصد و چهل و چهار در يك خانواده‌ي مذهبي ومتدين به اسلام ديده به جهان گشود . بـاطلوع اين ستارة تابناك كشورعزيزمان ايران درآستانه‌ي يك انقلاب عظيم وتحول بزرگ اسلامي قرارگرفت. اودوران كودكي رادر دالكي زادگاه خودباشورونشاط ودر دامان خانواده اش گذراند .

  پـدر اوخداكرم بحرانـي فرد نـام داشت . شهيد اصغربحراني فرد به همراه خانواده اش درهمان كودكي به شبانكاره مهاجرت نمودند . پدرشهيد علت مهاجرت خود راتنگ دستي وبدست آوردن شغل مناسب بيان مي نمايد . اوسپس بـراي مدتـي  به بهمنـي بوشهرنقل مكان نمـود وبنا به ضرورت كاري خود چندسالي هم درآنجا اقامت مي گزيند .

  درهمـان سالها اصغـردريكـي از دبستان هاي بهمنـي ثبت نـام مي شود و تحصيـلات خودراآغاز مي كند او دوران ابتدايـي خود را درآنجا به پايان مي رساند . و دوباره به همراه پدر ومادر وخانـواده‌ي خـود بـه شبانكاره برمي گردد.

  اما فقرهنوز گريبانگير خانواده‌ي آنهـاست و اين شهيد والاهمت درهمان نوجواني با حس مسئوليت نسبت به خـانـواده‌ي خـودناگزيردرس ومدرسه رارها مي‌كند و براي كمك به خانـواده‌ي خود مشغول كار در بيرون مي شود.

  دراين دوران او قرآن و نماز را نيز در نزد خانواده‌ي خود فرا گرفته و با احكام ديـن   اسلام آشنا مي  شود. پدر شهيد مي فرمايد كه اصغردر خانه رابطه و علاقه‌ي خـوبـي با ما داشت و سعي مي‌كرد كـه بيشتر اوقـات خـود را دركنار و همراه ما باشد .

  ايمان به خدا و عشق به وطن روح بزرگ او را برانگيخت تا به دعوت امام لبيك گويد . و بـه عضـويت بسيج سپاه پاسداران انقـلاب اسلامي شهرستان دشتستـان درآيد . چندي بعد اصغر عاشقانه و مشتاقـانـه بـه جبهـه هاي جنگ شتافت تا ازكشور وانقلاب خود درمقاـبل متجاوزان بعثـي پاسداري وحمايت كند. او براي اولين بار بمدت سه ماه درميدان نبردحضور فعال داشت و مردانه جنگيد.

  سپس براي ديدن خانواده اش به شهرخود برگشت . پدرشهيد اظهار مي دارد : وي در  زمـان مرخصـي ، شبهـا نماز شب مي خواند وقسمتي ازوقت خود را صرف قرآن خوانـدن مي كـرد . او دوبـاره به مـدت دو مـاه ديگر در جبهــه حضور داشت و ايـن بـار بعد از برگشتن به خانه به اصرار پدر و مادر با تشكيل دادن خانواده موافقت كرد، خانواده‌ي او با خوشحالي مقدمات عروسي‌اش را فراهم مي‌كردند كه به ‌يكبـاره او تغيير كـرد، گويي نداي غيبي جانش را فرا گرفته بود و روحش را با خبر ساخته بود، به نزد پدر آمد و گفت: پدر جان حلالم كن من نه زن و نه خانه مي‌خواهم . تمام فكر من متوجة توست. بابا جان برايت بسيار نگرانم زيرا اين بار كه بروم ديگر بر نمي‌گردم .   بار آخر هنگام رفتن قرآن خواند، پيشاني پدر را بوسيد، با خانواده خداحافظي كرد و همة پول خود را بـا خواهش به خانواده خود مي‌دهد و سفارش مي‌كند مقداري را خود بردارند و بقيه را بين فقرا تقسيم نمايند.   از آنـان مي‌خـواهد بعـد از او بسيج و سپاه را خالي نگذارندو خواهرش زهرا را مواظب باشند.

   

   

   

  پـدر شهيد مي گويد : اصغر در آخريـن لحظه‌هاي وداع به مـن گفت : كـه پدر جان خيلي حق به گردن من    داري . مي‌خواهم پايت را ببوسم . اما من نگذاشتم بعد از اينكه از خانه بيرون رفت دوباره بـازگشت و اين بار با گريه آمد و گفت دلم رضايت نمي‌دهد كه شما را رها كنم من نيز صورت او را بوسيدم و گفتم بابا جان من تو را هديه‌ي راه خدا و اسلام نمودم. آرامش وجود او را فرا گرفت و با اطمينان به جبهه رفت .

  و از بيانات اوست كه مـن در راه امـام و رضـاي خـدا بـه جبهه مي‌روم . اين بسيجي غيور در مورخه‌ي 6/7/63 از طريق بسيج به جبهه اعزام شد. او رفت و پس از اندك زماني در منطقـه عمليـاتي بدر در روز بيست‌وچهارم اسفند ماه شصت‌وسه جاويد الاثر شد و بيش از شش سـال خانواده‌ي او در انتظار ماند. تا اينكـه خبر شهادت او و پريدن مرغ زيباي جانش به ملكوت اعلـي را دادنـد و بـر دستـان مـردم شهر بسوي آرامگاه شهدا تشييع شد . نام پر افتخارش بر زبانها جاري و يادش در دلها هميشه ماندگار ماند .

   

  از شما مي‌خواهم كه بسيج را خالي نگذاريد و پشتيبان امام و انقلاب باشيد.

  ((شهيد اصغر بحراني‌ فرد)) ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  خصوصيات اخلاقي

   

  وي انسانـي فداكار و باتقوا بود و در مراسمات مذهبي شركت فعال داشت و هميشه يار وياور مستضعفان بود و به همه خصوصاً بزرگترها احترام خاصي قائل بود و دوستدار انقلاب بوده و به بسيج عشق مي‌ورزيد .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  بـر دوش زمـانـه لحظـه‌هـا سنگين بود

  خورشيد و زمين و آسمان غمگين بود

   

  از خون و گل و شكوفه ، تابوت شهيد

  بـرمـوج بلنـد دستهــا رنگيــن بــود ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار دهكهنه
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید