مشخصات شهید

شهید اسماعیل آذرگون

294
نام اسماعيل
نام خانوادگی آذرگون
نام پدر محمد
تاربخ تولد 1350/07/01
محل تولد بوشهر - دشتستان
تاریخ شهادت 1367/04/04
محل شهادت جزيره مجنون
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت بسيج
شغل -
تحصیلات دوره ابتدايي
مدفن مزارعي
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • مصاحبه
 • زندیگنامه شهید

  اول مهرماه سال هزار و سيصد و پنجاه هجري خورشيدي در روستاي جرة سفلي از توابع وحدتيه از پدري سختكوش و متدين به نام محمد و مادري فداكار و مومنه به نام زليخا پسري پا به عرصه ي وجود گذاشت كه روشني بخش محفل خانواده گرديد .

  نام او را «  اسماعيل » نهادند تا در راه حق گام نهد و مطيع احكام الهي شود .

  از همان كودكي گوش به فرمان پدر و مادر در انجام فرائض اسلامي كوشا بود و لحظه اي از سپاسگذاري معبود خودش غافل نمي شد . اخلاق نيكو ، كمك و مساعدت به همنوع از ويژگيهاي بارز او بود .

  پدر به وحدتيه ( مزارعي ) مهاجرت كرد تا بتواند زندگي خود را سر و سامان ببخشد .

  اسماعيل تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان طالقاني  وحدتيه آغاز كرد و تا سال چهارم اين دوره را با موفقيت به پايان رسانيد . با آنكه خيلي دوست داشت تحصيلات خود را ادامه دهد ، ولي كم بضاعتي خانواده به اجبار او را به سوي كارگري كشاند تا در كنار پدر به تأمين معاش خانواده بپردازد . همين عامل سنين كودكي او را با تلاش و سخت كوشي عجين كرد و آموخت كه لازمه ي همواره كردن راه پر و پيچ و خم زندگي سعي و كوشش است كه با آن مي توان بر مشكلات فايق آمد .

  با تشكيل پايگاه مقاومت بسيج اين نوجوان بلند همت به عضويت فعال آن همت گمارد و آن را براي خود بزرگترين ارزشهاميدانست . بارها به دوستان خود گفته بود « … حضور ما در ادامه دادن راه شهداست آنانكه براي حيات ما از همه چيز خود گذشتند . اگر ما نوجوانان در بسيج و مساجد شضركت فعال داشته باشيم دشمن خواهد ترسيد … )

  با ايمان راسخ و عشق به امام در سال 65 آموزش نظامي مي بيند تا خود را آماده نبرد ا دشمن بعثي نمايد . وي يك بار در سال 66 و بار دوم در سال 67 به جبهه ي جنوب جزيره مجنون اعزام گرديد .

  سرانجام پس از دو ماه رشادت و مبارزه با دشمن بعثي در جزيره مجنون در تاريخ چهارم تيرماه سال هزار و سيصد و شصت و هفت بر اثر جراحات جنگي به مقام عظماي شهادت دست يافت .

  گوي آذر « اسمعيل » كه نامش مي نمود

  آذرخشي در دل دشمن نمايان ياد باد

  پس از شهادت اين نوگل عزيز ، خانواده ي محمد آذر گون با دو ضايعه ي اسفناك مواجه مي شوند يكي  پر پر شدن گل وجود « محمود » پر اول خانواده كه ايشان هم بارها در ميدان نبرد با بعثيون شركت فعال داشت و دوم خاموش شدن شمع روشني بخش محفل خانواده ، مادري فداكار و مهربان بود ادامه مطلب
  بسم الله الرحمن الرحيم

  به نام الله ، پاسدار حرمت خون شهدا

  با سلام و درود به پيشگاه مقدس امام زمان (عج) و نائب بر حقش امام خميني (ره) وصيت خويش را آغاز مي كنم . اكنون كه تمامي جهان بر عليه اسلام بپا خاسته اند بر ما واجب است كه از كيان اسلام و دستاوردهاي انقلاب اسلامي پاسداري كنيم .

  اينك بنده با كاروان پرتوان حسيني مي روم تا كربلاي معلي را آزاد كرده و دشمن دين و انسانيت را به زباله دان تاريخ بيفكنيم . امروز نشستن در خانه و نظاره گر ظلم و جنايات بعثي ها براي يك مرد ننگ است امروز بايد دوشادوش رزمندگان اسلام و در دوام و تداوم خط شهدا بجنگيم تا دشمن را تسليم كنيم من ننگم مي شود كه در خانه بنشينم و در كنار رزمندگان اسلام بر عليه استكبار جهاني بجنگم .

  اي امت حزب الله و هميشه در صحنه اين پيكار مقدس بايد تا سر حد منزل به مقصد رسد هميشه در صحنه باشيد . در نماز جماعت و جمعه ها شركت كنيد و در برنامه هاي اسلامي حضور به هم رسانيد .

  هميشه پيرور خط امام باشيد تا رستگار و موفق باشيد ، مبادا امام را تنها بگذاريد .

  با حفظ اسلامي نگهباني بسيج خود در ادامه خون شهدا با خانواده شهدا شركت باشيد منافقين و ملحدين چپ و راست را مهلت توطئه ندهند و آنها را مجازات كنيد و من از تمامي دوستانم تقاضا مي كنم كه در ادامه راه شهدا كوشا باشيد . و جبهه را فراموش نكنند .

  اي مادر گراميم گر چه تو خيلي زحمتها برايم كشيد تا مرا به ايجا رساندي ولي امروزه دفاع از دين خدا لازم است . پس تو ، به بزرگواري خودت مرا حلال كن و زينب وار پاك و مقام و صبور باش و مبادا در شهادتم گريه و شيون كني . چرا كه من عاشقانه اين راه پر بركت را انتخاب كرده ام .

  اي پدر زحمتكش و ارجمند ، خداوند به تو اجر و پاداش و عزت و عنايت فرمايد ، اميدوارم كه مرا ببخشي و حلال كني ، گر چه فرزندي خوب براي شما نبودم . اي برادرانم و خواهرانم مقاوم و صبور باشيد و راهم را ادامه دهيد و در صحنه ي انقلاب هميشه حضور داشته باشيد .

  همه اقوام و فاميلها را سلام مي رسانم و از همه مي خواهم كه مرا عفو كنند ، گر چه تقصير و گناهي كرده ام شما مرا ببخشيد .

  خداحافظ اي شهر شهادت وحدتيه (مزارعي ) . به اميد پيروزي هر چه سريعتر رزمندگان پرتوان اسلام .

  با تقديم احترام اسماعيل آذرگون ادامه مطلب
  مادرش در مورد آخرين باري كه مي خواست به جبهه برود ، چنين اظهار مي دارد :

  « با آنكه در سنين نوجواني به سر مي برد ولي در انجام اموري كه به ايشان محول مي شد كوتاهي نمي كرد و هميشه به عنوان فردي خاضع و در عين حال شجاع محسوب مي شد . » ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار مزارعي
  وضعیت پیکر مشخص
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید