اولین فیلم كمدی جنگی سینمای ایران

تاریخ انتشار : دسامبر 24, 2020
فیلم«لیلی با من است» ، اولین فیلم كمدی جنگی سینمای ایران بود. كمال تبریزی كارگردان این فیلم بود و رضا مقصودی نویسنده و مجتبی رحیمی فیلم بردار آن بود. موسیقی فیلم توسط بهنام ابطحی اجرا شد و پرویز پرستویی، محمود عزیزی،شهره لرستانی، مهدی فقیه و رحمان مقدم بازیگران فیلم بودند این فیلم در سال ١٣٧٥ […]
فیلم«لیلی با من است» ، اولین فیلم كمدی جنگی سینمای ایران بود. كمال تبریزی كارگردان این فیلم بود و رضا مقصودی نویسنده و مجتبی رحیمی فیلم بردار آن بود. موسیقی فیلم توسط بهنام ابطحی اجرا شد و پرویز پرستویی، محمود عزیزی،شهره لرستانی، مهدی فقیه و رحمان مقدم بازیگران فیلم بودند این فیلم در سال ١٣٧٥ به روی پرده سینما رفت.
تبریزی با ساخت این فیلم خطر بزرگی را پذیرا شد، و بسیاری بادیدن آن در جشنواره چهاردهم فیلم فجر گمان كردند خواب می بینند! مگر می توان با چشم دید كه بسیجی ریا كند؟ مگر می شود بسیجی بترسد و از خدا بخواهد او را سالم به شهر و خانه اش برگرداند؟اصلاً مگر می شود یك فیلم بردار بزدل كه از صدای نارنجك و گلوله می ترسد خودش را به حال یك بسیجی مخلص جا بزند؟
به هر حال تبریزی دست به كار شده بود و برای اولین بار حالت رسمی و خشك جبهه را شكسته بود، همان چیزی كه بسیاری از جبهه رفته ها به آن اشاره می كردند. فضای منطقه جنگی بر خلاف آنچه بسیاری از فیلم های سینمایی ایران نشان می داد،فضایی واقعی و متنوع بود،جنگ توانسته بود به روابط اجتماعی تاثیر بگذارد. سهم خنده و شوخی به اندازه سهمی بود كه جدیت و گاه اندوه داشت.
منبع : كتاب اولین های دفاع مقدس؛ محمد خامه یار