اولین فرماندۀ شهید سپاه پاسداران

تاریخ انتشار : دسامبر 24, 2020
سردار شهید مهندس محمد پوركیان اولین فرمانده شهید سپاه پاسداران در دفاع مقدس بود كه در خطه دلاور خیز خوزستان در نبرد تن با تانك و در تاریخ ٢٣ مهر ماه ١٣٥٩ به درجۀ شهادت نایل آمد. او در سال ١٣٣٨ در شهرستان امیدیه خوزستان متولد شد. پوركیان در دوران تحصیلی خود موفق یه حفظ […]
سردار شهید مهندس محمد پوركیان اولین فرمانده شهید سپاه پاسداران در دفاع مقدس بود كه در خطه دلاور خیز خوزستان در نبرد تن با تانك و در تاریخ ٢٣ مهر ماه ١٣٥٩ به درجۀ شهادت نایل آمد.
او در سال ١٣٣٨ در شهرستان امیدیه خوزستان متولد شد. پوركیان در دوران تحصیلی خود موفق یه حفظ قرآن كریم و بخش زیادی از نهج البلاغه شد. در دوران تحصیل متوسطه با نوشتن مقالات و سرودن اشعاری به افشای ماهیت رژیم شاهنشاهی و وابستگی آن به آمریكا پرداخت و در زندان شكنجه شد و با واسطۀ یكی از افسران از اعدام قطعی نجات یافت. پس از آزادی از زندان و ادامه فعالیت های سیاسی و ادامه تحصیل و قبولی در چند رشته دانشگاهی، در مهندسی رشتۀ عمران دانشگاه اهواز مشغول تحصیل شد. تشكیل سازمان دانشجویی، حضور در اعتصابات و راهپیمایی های قبل از پیروزی انقلاب از جمله فعالیت های او بود.
پس از پیروزی انقلاب در تشكیل سپاه پاسداران نقش ارزنده ایفاء كرد؛ سپس مسئولیت ستاد فرماندهی و قائم مقامی سپاه پاسداران اهواز را پذیرفت.آنگاه برای رسیدگی به نابسامان شهرستان رامهرمز و تأسیس سپاه به آنجا رفت و نقش مهمی در تشكیل هسته های مقاومت بسیج خواهران و برادران و اخراج عناصر ناموفق و دستگیری عناصر وابسته به طاغوت ایفا نمود. آنگاه با گروه های منافق كه در صدد تجزیه استان خوزستان بودند مبارزه برخاست و با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان فرمانده سپاه سوسنگرد معرفی شد. سرانجام در جاده سوسنگرد – حمیدیه طی یك نبرد نابرابر به محاصره دشمن درآمد، اما توانست نیروهایش را از چنگال آنها نجات دهد و پنج دستگاه تانك آنها را منهدم سازد. پوركیان در هنگام مقابله با دشمن بر اثر اصابت گلوله به پیشانی به شهادت رسید.
منبع : اولین های دفاع مقدس؛ محمد خامه یار