دانلود فایل مقاله
مولف
نیلوفر احمدزاده
سال انتشار
1399
تعداد صفحات
7
موضوع
منبع
کنگره سرداران و 2 هزار شهید استان بوشهر

سبک زندگی شهید ابراهیم هادی

سبک زندگی در دوران دفاع مقدس را می توان از منظر انسانی، ملی و دینی ارزیابی کرد. منظر انسانی دفاع مقدس و شهدا از این حیث دارای اهمیت است که یک انسان ، جانش یا حداقل بخشی از بدنش ، روح و روانش یا بخشی از ساعات زندگی اش را تقدیم انقلاب و اسلام کرده است. کسانی که رفتند و نخواستند حتی یک وجب از خاک کشور به دست نااهلان بیافتد ، خودشان را فدای یک امر متعالی تر از خود به نام خداوند کردند.
حوزه دفاع مقدس علاوه بر منظر انسانی و ملی ، از نظر دینی نیز قابل مقایسه است. شهدا و رزمندگان با در کنار هم گذاردن این نگرش ها ، سبک زندگی ویژه ای را برای خود ترسیم کردند که این سبک باعث شد تا عده ای شهید ، شمار بساری از جوانان جانباز و تعدای نیز اسیرشدند. بیشتر شهدا جمع دوستانه و رفاقتی درست و اخلاقی داشتند و همین باعث حضور انها در جبهه های جنگ شد. اما متاسفانه امروزه برای بسیاری از ما خیلی مهم نیست که دوستمان نماز می خواند یا نه ؟
اصلا هم اینطور نیست که همه شهدا از خانواده های مذهبی بودند یا همه انها نماز شب میخواندند.
شهدا قدیس نیستند اما در مسیر قرب الهی قرار گرفتند. اینگونه نیست که معصوم باشند بلکه انها هم در زندگی خود لغزش هایی داشتند اما مهم این است که دوباره به مسیر اصلی بازگشتند. بعضی از افراد با اینکه رفتارها و عادات نامناسبی داشتند ، با وارد شدن به جبهه این عادات را ظرف یک ماه ترک کرده و به انسان هایی با معرفت تبدیل شدند که حتی به درجه شهادت نائل گشتند. امانت داری ، مسؤلیت پذیر بودن ، اهل مسجد بودن ، دفاع از مظلوم و حساسیت نسبت به شعائر اجتماعی اسلام از دیگر ویژگی های سبک زندگی شهدا است که به حوزه ی دفاع مقدس جاودانگی بخشید.

کلید واژه : سبک زندگی ، شهدا ، تعلیم و تربیت ، شهید ابراهیم هادی