مشخصات شهید

شهید مرتضی سمفونی

94
نام مرتضي
نام خانوادگی سمفوني
نام پدر شگرالله
تاربخ تولد 1345/6/1
محل تولد بوشهر - وحدتيه
تاریخ شهادت 1361/1/2
محل شهادت شوش
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت
شغل
تحصیلات
مدفن وحدتيه
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • خاطرات
 • زندگینامه شهید

   

  اول شهريور ماه سال چهل و پنج هجري خورشيدي مرتضي سمفوني فرزند شكرالله  در خانواده اي متدين و معتقد به اسلام در وحدتيه « بي براء» پاي به عالم هستي نهاد . وي دومين فرزند خانواده بود و در همان دوران طفوليت بارقه ي عشق اهل بيت (ع) در نهادش نمايان بود .

  پنج ساله بود كه به توصيه ي پدر مؤمنش به مكتب خانه رفت و توانست جزء سي ام قرآن را فرا گيرد پس از آن در كنار پدر و برادر بزرگش  به تلاش و كوشش در جهت تأمين مخارج خانواده همت گماشت . سپس تحصيلات ابتدايي خود را در محل آغاز كرد در حالي كه دوران تحصيل در كنار پدر و مادر بودن را سپرس مي كرد در سن پنج سالگي مادر  پاك خود را از دست داد و داغ بي مادري بر او مستولي گشت .

  با وزش نسيم معطر انقلاب ايشان نيز با همان سنين نوجواني به جمع آزادي خوهان انقلاب پيوست و به تبليغ اسلام در ميان قشر جوان و كارگر پرداخت . با تشكيل جهاد سازندگي به جمع برادرن جهادگر پيوست با جان و دل در جهت عمران و آبادي مناطق محروم به خدمت صادقانه پرداخت . با هوشي و بي باكي و اخلاص در كار از خصوصياتي است كه همكارانش آن را هيچگاه از باد نمي برند .

  وي از بسيجيان فعال محل نيز بود با شروع جنگ تحميلي داوطلبانه در عمليات شكست حصر آبادان شركت كرد و در آنجا با دشمن متجاوز جنگيد . بار دوم در تاريخ سوم دي ماه سال شصت عازم جبهه ي شوش شد . با شروع حمله ي غرور آفرين « فتح الميبن »  با رمز يا زهرا (س) در دومين روز فروردين سال شصت و يك بر اثر تركش خمپاره به كمر جام شيرين شهادت را از دستان زهراي اطهر «س» گرفت و عاشقانه نوشيد .

  دو سال پس از شهادت ايشان برادر بزرگش ماشاءالله سمفوني نيز در ادامه راه برادر در مجنون ، مجنون ديدار معبود خويش شد و به آسمان پر كشيد . ادامه مطلب
  او سيزدهم دي ماه سال شصت وصيت نامه ي خود را نوشته بود :

  « شهادت فخر ماست » امام خميني

  بسم رب شهدا و الصديقين

  اينجانب مرتضي شهرت سمفوني شناسنامه ي شماره 924 صادر از بي براء متولد سال 1345 فرزند شكرا… اكنون در وحدتيه سكونت دارم كه داراي پدر هستم و فاقد مادر مي باشم و نيز داراي پنج نفر برادر و خواهر هستم ، بدينوسيله وصيت نامه خود را مرقوم داشته و حاضر جهت رفتن به جبهه جنگ عراق با ايران خواهم بود . كه تا سر كوبي و بيرون كردن نفرات بعثي تا آخرين قطره خونم : بجنگم و اگر برگشتم فيها و اگر شهيد گشتم كه در راه حق شهيد گسته ام و در عقبي طيب و طاهر خواهم شد و بايد گفت كه پدر و برادران و خواهرانم حق كوچكترين جزع و فرعي را ، پشت سرم ندارد و اگر كردند مرا ناراحت كرده اند ، لهذا اين وصيت نامه بمنظور اصلاعي است در راه رفتن به جنگ عراق با ايران ، تسليم مي كنم .

  و هو علي كل شي قدير

  يا هو ، يا ضامن آهو

  حقير مرتضي سمغوني

  13/10/1360

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  پدرش مي گويد : « سال پنجاه و پنج بود منزلمان در اثر سيلي وحشتناك آب گرفته شد . همسرم در حالت وضع حمل بود بر اثر توس و وحشت جان خود را از دست داد . »

  اين حادثه غم انگيز بر روحيه ي مرتضي تأثيري مخرب گذاشت ولي به جبر زمانه تن داد و از اينكه كانون گرم خانواده اش گرمي خود را از دست داده بود . اميد خود را از دست نداد و به خويش در زندگي ادامه داد . ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار وحدتيه
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید