مشخصات شهید

شهید محمدرضا رنجبر

6
نام محمدرضا
نام خانوادگی رنجبر
نام پدر ابراهيم
تاربخ تولد 1344/04/14
محل تولد بوشهر - بوشهر
تاریخ شهادت 1364/11/29
محل شهادت فاو
مسئولیت قايقران
نوع عضویت پاسداروظيفه
شغل پاسداروظيفه
تحصیلات دوره دبيرستان
مدفن بوشهر
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • مصاحبه
 • خاطرات
 • بسم الله الرحمن الرحیم

  من المومنین رجال صدقوا ما عدهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه فمنهم من یتنظر و مابدلوا تبدیلا. ( سوره احزاب آیه 123)

  زندگینامه شهیدمحمدرنجبر

   

  اصوالا" چه راضی در زندگینامه این جوانان عاشق الله وجود دارد چه سری در حیات کوتاه این عرفان بی نام نهفته است. این چه محبتی است که بین مخلوق وخالق وجود دارد . که نهایتش تکه تکه شدن در راه محبوب است محبتی که نسیم از لطافتش شرمسار و کوه از صلابتش لرزان و زبان از بازگویش الکن است . شهدائی که در نبرد با ظلم و کفر رزمندگانی سلحشور که در جبهه ها و به شوق راز و نیاز با معبود خویش پارسیان و عابدانی بودند که در قهر ظلمت شب سر بر سجده گاه بندگی نهاده آنقدر اشک خلوص می سازند که خاک اطراف سجده گاه بندگی نهاده آنقدر اشک خلوص میسازند که خاک اطراف سجدگاه به گل تبدیل میشود و آنجنان حالات و رفتاری از خود بروز می دهند که پیران زاهد از درک آن عاجز و تغییر نویسان خیره در تقلای فهم آن قاصرند.

  و این بار سخن از پاسداری است که نیازی به نوشتن زندگینامه اش نیست ، که با او آشنا نباشد ، چه انسان خوابی است که صدای پسر طنین او در آموزشها درونی شنیده ولی بیدار نشده صدای او در هنگامی که اسلحه در درست من است در دست تو است در دست ما بود ، صدائی بحالت درازکش کردن ما، صدای او که می گفت هدف سبیل مقابل صدای او در هنگام آتش اسلحه زیر خال سیاه صدای برپا دادن و برجا دادن او.

  عباس رنجبر سال 1339 در یکی از روستاههای بوشهر دیده به جهان گشود و قدم به شهادتگاه خود نهاد او در یک خانواده مذهبی متولد شد و ی دوران کودکی را با تحمل محرومیتها و مشقتها سپری نمود ازه ماههای اوان کودکی بعلت سختی معشت در امر گذراندن زندگی به کمک پدر شتافت و نتوانست بیشتر از دوران راهنمائی تحصیل کند.

  در دوران کودکی ونوجوانی با جلسات قرآن و محافل و جالس مذهبی و عزاداریهای سید شهیدان حسین (ع) کاملا" آشنا و مانوس بود . قبل از تشکیل سپاه در خارگ او در نهادهای انقلابی مثل کمیته خدمت می کرد وی در شهریور ماه 58 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این قوه الهی در امد و به خیل خدمتگذاران به اسلام و مسلمین پیست او در قسمتهای مختلف سپاه از بدو تشکیل آن تا قبل از شهادتش خدمات ارزنده ای انجام داد که اکثر اهالی منطقه الخصوص بسیجیانی که توسط ایشان آموزش دیده اند آشنائی کامل دارند.

  ایشان همیشه علاقه داشت که درجبهه حضور داشته باشد و غالب اوقات در جبهه نبود . غرب و جنوب مشغول خدمت به نظام جمهوری اسلامی بود در حملات پاکسازی نوکان ، حصرآبادان ، و فتح المبین و الفجر(8) و چندین حمله دیگر شرکت داشت وچند مرحله زحمی گردید که بعداز مداوا مجددا" به جبهه باز می گشت و به توصیه دوستان مبنی بر استراحت مدتی بعداز اعزام مجدد گوش نمی داد چون او عاشق شهادت بود در سال 1362 در اجرای طرح شهید باقری به آموزشهائی که در این زمینه دیده بود بعنوان کادرو فرماندهی گردان لشکر (19) فجر در آمد و همانجا مشغول نبرد با کفار بعثی بود او پس از چندی نبرد دلیرانه سرانجام در عملیات کربلای پنج بر اثر متلاشی شدن پاهها به معشوق خویش وصال یافت و رفت تا در جهان هستی با شهیدان و شاهدان دیگر همراه شود. در جبهه ایشان بعنوان فرمانده دسته و گردان فعالیت و خدمات ارزنده ای انجام مید داد که برای همرزمانش باعث شگفتی بوده است. او جوان با نشاط و با صفائی بود . همه او را دوست داشتند و در رفای به دوستان بسیار به معرفت بود و جز گذشت و مردانگی ، او چیزی دیگر انتظار نمی رفت وبیشتر سعی او این بود که کارهائی کرا که در راه خدا برای خدمت به مستضعفین انجام می دهد کسی متوجه نشود.

  از میان ما رفت و هم سنگیین بر دل برادران پاسدارش و بسجیان نشست چون او معلم همه بود.

  شهید عباس رنجبر خالصانه برای رضای خدا و با ایثار خون خویش نهال انقلاب اسلامی را ابیاری نمود تا حیات  وتداوم و تکامل آن را ثباتی هر چه بیشتر بخشد . باشد که خداوند توفیق و لیاقت رساندن پیام این عزیزان از جان گذشته را بهم عطا فرماید.

   

  روهش شاد و راهش پر رهرو باد

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار بوشهر
  وضعیت پیکر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید