مشخصات شهید

شهید حمید جعفری

16
نام حميد
نام خانوادگی جعفري
نام پدر اسماعيل
تاربخ تولد 1338/07/07
محل تولد بوشهر - بوشهر
تاریخ شهادت 1361/08/14
محل شهادت خليج فارس
مسئولیت رزمنده
نوع عضویت پاسدار
شغل پاسدار
تحصیلات سوم راهنمايي
مدفن جاویدالاثر
جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 • زندگینامه
 • خاطرات
 • در تاريخ 7 مهر 1338در روستاي «رستمي» از توابع شهرستان بوشهر، در خانواده‌اي مذهبي و مردم‌دار متولد شد. تحصيلات ابتدايي را در روستاي محل تولد خود آغاز كرد و از آنجا كه علاقه ي زيادي به درس و مدرسه داشت، بعد از اتمام دوران دبستان براي ادامه‌ي تحصيل در دوره‌ي راهنمايي عازم بوشهر شد و در مدارس شبانه‌روزي، دوران راهنمايي را با موفقيت سپري كرد.

  حميد، از همان كودكي قران مي‌خواند و علاقه‌ي فراواني به تلاوت قران داشت. او در 17 سالگي وارد سپاه پاسداران بوشهر شد و از همين راه بود كه عازم ميادين جنگ گرديد. شهيد جعفري در عمليات‌هاي مختلفي شركت داشت از جمله: «طريق‌القدس» و «حصر آبادان» كه در هر دوي اين عمليات‌ها جانفشاني‌هاي زيادي از خود نشان داد.

  حميد همواره سعي مي‌كرد در جبهه باشد و به همين خاطر هم كمتر به مرخصي مي رفت. او معتقد بود كه به حضورش در جبهه، بيش از خانه‌ نياز است و نبايد سنگر نبرد را بخاطر خانه، خالي كرد.

  وي حدود يك سال در يگان دريايي سپاه ( ناوچه دلير) خدمت كرد و بالاخره در تاريخ 14/8/61 به دليل اصابت موشك دشمن به كشتي، به شهادت رسيد. محل شهادت ايشان خليج‌فارس (خور موسي) مي‌باشد و تا كنون نيز جسد او پيدا نشده و مفقودالجسد مي‌باشد. البته (ظاهراً) در گلزار بوشهر به ياد وي مزاري درست كرده‌اند. ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  راوي: مادر شهيد

  حميد در دوران كودكي، بسيار مهربان، مؤدب و دوست داشتني بود و در سال‌هايي كه به مدرسه مي‌رفت، هميشه جزء ممتازان مدرسه بود. او علاقه‌ي فراواني به تحصيل و يادگيري علم و دانش داشت و اخلاقش طوري بود كه هيچ وقت باعث آزار و اذيت ديگران نمي‌شد.

  او قبل از شهادت به برادر خود وصيت كرده بود كه بعد از من از پدر و مادرم مراقبت كن! حميد، از همان دوران كودكي، بسيار فعال بود و در همين حال، شيطنت‌ها ي خاص خود را نيز داشت.

  روزي همسرم (خدا بيامرزش!) بخاطر كاري كه حميد انجام داده بود به دنبالش مي‌دويد تا او را بگيرد و كتك مفصلي بزند. ولي چون حميد بسيار جوان بود، پدرش نمي‌توانست او را بگيرد. همسرم سه بار حميد را دور روستا دواند ولي موفق نشد او را بگيرد. در همين هنگام يكي ديگر از پسرهايم را گرفت و چون خيلي عصباني بود، كتك مفصلي به او زد!

  حميد با وجود سن كمي كه داشت، تعصب خاصي روي اسلام داشت و هميشه به برادرهايش توصيه مي‌كرد كه راه او را ادامه بدهند و نگذارند كشور به دست بيگانگان بيفتد.

  حميد عاشق شهادت بود و خداوند هم بالاخره توفيق شهادت را نصيبش كرد. من افتخار مي‌كنم كه پسرم را در راه دين و وطن، راهي كه خود انتخاب كرده بود و به حق بهترين راه بود، از دست داده‌ام.

   

  درباره‌ي پدر و مادر شهيد

  حميد جعفري از پدري به نام «اسماعيل»  و مادري به نام «روشن بهمني» متولد گرديد. شغل پدر شهيد، ناخدايي و كشاورزي بوده و ايشان از طريق سير و سفر در دريا امرار معاش مي‌نموده‌اند. او در برخي از ماههاي سال نيز مبادرت به انجام كار مقدس كشاورزي مي‌كرده است.

  از كارها و اعمال نيك اين بزرگوار، جمع‌آوري پول جهت ساخت مسجد روستا بوده است.

  ايشان با توجه به شخصيت و وجهه‌ي مثبتي كه در بين مردم داشت، از كساني كه صاحب مكنت و ثروت بودند، درخواست كمك جهت ساخت مسجد كرد و در اين امر خير، خود پيشقدم شد و توانست كار را به اتمام برساند. اسماعيل، خود باني مسجد شد و تا زنده بود هميشه در كنار مسجد و با مسجد بود.

  مادر شهيد جعفري نيز هم اكنون ( تا زمان تحرير اين كتاب) در قيد حيات است و داغ فرزند و گذشت ايام باعث شكسته شدن او شده است.

    ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  اطلاعات مزار
  محل مزار جاویدالاثر
  وضعیت پیکر جاویدالاثر
  تصویر مزار
  موقعیت مکانی مزار
  گالری تصویر
  مشاهده سایر تصاویر
  فضای مجازی
  مشاهده سایر تصاویر
  اسناد و مدارک
  مشاهده سایر اسناد
  کتابخانه
  مشاهده سایر کتاب ها
  در صورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید