»اخرین مطالب:
اتحاد روحانیون دشتی؛ برگ زرین تاریخ قیام جنوب

اتحاد روحانیون دشتی؛ برگ زرین تاریخ قیام جنوب

در  موضوع اتحاد علمای دشتی آنچه بیشتر مدنظر بوده و عامل مؤثر شناخته‌شده است روح حاکم برجهان تشیع و حوزه‌های علمی شیعی و همان رابطه‌ی مقلد و مقلدی است که نه‌تنها در حوزه‌های فقهی بلکه در تمام شئون سیاسی و اجتماعی جهان تشیع حاکم است و رابطه علما با توده مردم یا به بیانی بهتر مردمی بودن روحانیون شیعه که آنان را بر تمامی پیشوایان مذهبی سایر ادیان ممتاز نموده است.

علما و روحانیون همواره در رساندن یک قیام و انقلاب پای ثابت بوده‌اند و در این میان قیام جنوب هم از حضور روحانیون خالی نبوده است.

علمای شهرستان دشتی از دیرباز با حضور در قیام جنوب نقش پررنگی را ایفا کردند که در میان آنان نقش سید علی‌نقی حسینی دشتی میان خره ای پررنگی خاصی داشته است.

شکل‌گیری شخصیت مرحوم سید علی‌نقی، زهد، تقوا، علم، حلم، فقیرنوازی و مردم‌داری آن بزرگوار گوشه‌ای از بزرگواری‌های این سید مردمی است.

تأسیس حوزه‌ی علمیه در روستای میان خره و گردآمدن طلاب مشتاق تحصیل علم و پرورش شاگردانی مبارز و بزرگ چون سید هاشم فرزند سید بهرام، حضرت آیت‌الله میرزا احمد دشتی، سید محمدصادق نبوی و سید حیدر حسینی که برخی از آنان نقش‌آفرینانی بزرگ در قیام جنوب در برابر حمله انگلستان بوده‌اند، نقطه‌ای عطفی در بیداری توده‌های مردم و اتحاد و انسجام حکام محلی جهت شرکت در این جنبش مردمی بوده است.

ایجاد اتحاد مثلث روحانی در دشتی با درایت مرحوم سید علی‌نقی، مرحوم سید مصطفی بهزادی منقلی، ملا حسن گنخکی، پدر آیت‌الله حاج میرزا احمد دشتی و میرزا باقر چاه شیرینی، پدر زاهد وارسته مرحوم میرزا جواد نمازی شاهدی شاخص بر آگاهی و هوشیاری روحانیون و علمای دشتی هست.

حضور شهید رئیس‌علی دلواری در روستای میان خره و استدعای کمک از مرحوم سید علی‌نقی و گسیل شاگردان و نماینده ویژه به دلوار جهت کمک بیشتر به مبارزان دلیر، دلگرمی و اسباب تشجیع جنگاوران را موجب می‌شود.

حال با این گذر کوتاه می‌توان دریافت سرزمین عالم خیز دشتی همواره پای ثابت قیام مردم جنوب در برابر استعمار پیر بوده است.

وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “اتحاد روحانیون دشتی؛ برگ زرین تاریخ قیام جنوب”

قالب وردپرس