»اخرین مطالب:
نگاهي به علما و مبارزان استان بوشهر

نگاهي به علما و مبارزان استان بوشهر

نگاهي به علما و مبارزان استان بوشهر

رئیس‌علی دلواری در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع تنگستان متولد شد. باشروع نهضت مشروطیت، رئیس علی در حالی که ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.

سید عبدالله بلادی بوشهری مشهور به آیت‌الله بلادی بوشهری (زاده ۱۲۹۱ قمری در شهر نجف، درگذشته ۱۳۷۲ قمری برابر با ۱۳۳۱ شمسی)، فرزند سید ابوالقاسم بوشهری، از روحانیون تأثیرگزار در مشروطه‌خواهی جنوب ایران (بوشهر)  و مبارزات ضد استعماری بود.

سید مرتضی مجتهداهرمی معروف به «علم الهدی» از منطقه دشتی برخاست. جد وی از سادات کاکی دشتی بوده و سید جعفر پدر وی از کاکی به اهرم مهاجرت کرده است.

شیخ حسین چاهکوتاهی، معروف به شیخ حسین خان، ملقب به «سالار اسلام» از فعالان جنبش جنوب ایران و از فرماندهان نیروهای تنگستان در برابر هجوم بریتانیا در جنگ جهانی اول و از همرزمان نزدیک رئیسعلی دلواری بود.

باقر خان تنگستانی از خاندان تنگستانی رهبر مبارزات تنگستانی‌ها با نیروهای انگلیس قبل از جنگ جهانی اول بود.

آیت الله سید علی‌نقی دشتی میانخره ای فرزند سیدمحمد در سال ۱۲۸۷ ه.ق، در روستای میانخره یکی از روستاهای دشتی چشم به جهان گشود. وی فقیه و مبارز و منادی وحدت و جهاد در میان بزرگان دشتی بود.

آیت ا… محمدحسین برازجانی معروف به مجاهد، ( زاده: ۱۲۴۹ – درگذشت: ۱۳۱۹ ) فرزند نجفعلی متولد برازجان از روحانیون مبارز جنوب در جنگ جهانی اول بود.

خالوحسین دشتی (خالوحسین فولادی) از مبارزان نبرد با دولت انگلیس و از همرزمان رئیس‌علی دلواری به سال ۱۲۸۵ قمری برابر با ۱۲۴۷ خورشیدی (۱۸۶۸ میلادی) در شهرستان دشتی متولد شد.

حمد خان تنگستانی فرزند باقر خان تنگستانی، از فعالان جنبش جنوب ایران در مقابله با اولین هجوم انگلیس به بوشهر به بهانه تصرف هرات است.

زایر خضرخان اهرمی ملقب به امیر اسلام از همرزمان رئیسعلی دلواری در نبرد علیه نیروهای انگلیس است. وی متولد (۱۲۸۰ ه. ق/ ۱۲۴۱ خورشیدی) در روستای شمشیری دهستان باغک، از مخالفین حضور انگلستان در جریان اشغال بوشهر در جنگ جهانی اول که در آن ایام ضابط منطقه تنگستان بود.

شیخ حسن آل عصفور از فقهای بنام و از اسلام شناسان بزرگ بوشهر بود که بعد از شهادت پدرش شیخ حسین به دست خوارج در بحرین به بوشهر مهاجرت کرده و در محله شنبدی به فعالیت های مذهبی و اجتماعی مشغول بود. وی از جهاد علمی، حقوقی، قضایی و مذهبی و نیز موضع گیری سیاسی تأثیر فراوانی در شور و شعور سیاسی مردم بوشهر داشت. توانایی علمی او چنان بود که «کازرونی» از او به عنوان علامه زمان یاد می کند.

میرزا محمدخان برازجانی ملقب به غضنفرالسلطنه برازجانی (۱۲۵۲-۱۳۰۸ خورشیدی)، ادیب، شاعر، والی برازجان و از تاثیر گذاران قیام جنوب در مقابل هجوم بریتانیا بود.

انتهای پیام/

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “نگاهي به علما و مبارزان استان بوشهر”

قالب وردپرس