»اخرین مطالب:
علامه سیدعبدالله مجتهد بلادی بوشهری

علامه سیدعبدالله مجتهد بلادی بوشهری

رهبر مبارزه با استعمار انگلیس

سید عبدالله بلادی بوشهری مشهور به آیت‌الله بلادی بوشهری (زاده ۱۲۹۱ قمری در شهر نجف، درگذشته ۱۳۷۲ قمری برابر با ۱۳۳۱ شمسی)، فرزند سید ابوالقاسم بوشهری، از روحانیون تأثیرگزار در مشروطه‌خواهی جنوب ایران (بوشهر)  و مبارزات ضد استعماری بود.

وی در بوشهر علاوه بر دروس حوزوی علم طب، زبان انگلیسی، نجوم و هیات جدید را نیز فرا گرفت و دروس عالی خود را در نجف با بهره‌گیری از آخوند خراسانی، سید کاظم یزدی و شریعت اصفهانی ادامه داد و در سال (۱۳۲۴ قمری) به درجه اجتهاد نائل شد.

در اوج نهضت مشروطه به ایران آمد. او اصلی ترین رهبر روحانی جنبش جنوب بود و با سران مبارز مثل رئیس علی دلواری دوستی نزدیکی داشت و رساله های جهادیه صادر می کرد. بلادی رسالات بسیاری در موضوعات مذهبی و یا موضوعات مبارزاتی مثل «سانسور» و «رفع حجاب» از خود به یادگار گذاشت.

 آثار سید عبدالله بلادی از هشتاد جلد بیشتر است. «لوایح و سوانح» از جمله آثار مشهور او می‌باشد. وی تاثیرگذارترین روحانیون خیزش جنوب است و ایده پردازی ها مختلفی در جنگ داشته و تشکل های اطلاعاتی تشکیل داده و رساله جهادیه صادر کرده و برای جنگجویان مسائل تئوریک نوشته است که چگونه و با چه قوانینی بجنگند در ضمن به شدت به مسئله تاثیر رسانه و مکتوبات در جنگ تاکید داشته و حتی در دوران تبعید به شیراز نیز اقدامات گوناگونی را صورت داد تا قیام جنوب را ملی کند و از علمای نقاط مختلف کمک بگیرد.

لازم به ذکر است حضرت آیت الله مرعشی نجفی تائید اجتهاد خود را از ایشان دریافت کرده اند.

قالب وردپرس