»اخرین مطالب:
شیخ حسین خان چاهکوتاهی

شیخ حسین خان چاهکوتاهی

سالار اسلام، پدر شهیدان مبارزه با استعمار

شیخ حسین چاهکوتاهی، معروف به شیخ حسین خان، ملقب به «سالار اسلام» از فعالان جنبش جنوب ایران و از فرماندهان نیروهای تنگستان در برابر هجوم بریتانیا در جنگ جهانی اول و از همرزمان نزدیک رئیسعلی دلواری بود. وی متولد ۱۲۷۳ قمری (۱۲۳۵ خورشیدی) در چاهکوتاه حومه شهرستان بوشهر است. عموی وی شیخ حسین چاهکوتاهی در ماجرای نبرد قلعه ریشهر در برابر تهاجم انگلیسی‌ها در سال ۱۲۷۳ (قمری) شرکت داشت.

شیخ حسین خان بدنبال انزجار عمومی از تهاجم انگلیس و اعلان جهاد علمایی چون علامه بلادی، سید مرتضی اهرمی و شیخ محمدحسین برازجانی همراه با زایر خضرخان اهرمی و دیگر خانهای جنوب برای شرکت در جنگ علیه نیروهای بیگانه هم قسم شد نبرد تنگستانی‌ها و دشتی‌ها پس از شهادت رئیسعلی دلواری تا چندی ادامه یافت و با شهادت بعضی مجاهدین از جمله دو فرزند شیخ حسین خان و اسیر شدن تعدادی از جمله خالوحسین دشتی از دیگر سران مجاهدین به سرانجام رسید.

آغاز مبارزه با شهید دلواری است اما وقتی اسناد و مدارک تاریخی را می بینیم، متوجه  مکاتبه ای که کاکس با شیخ حسین چاهکوتاهی کرده می شویم. مکاتبه ای که در آن کاکس شیخ حسین را خطاب قرار می دهد که شما دوست ما هستی و قبل از این با ما معامله و تجارت می کردی. حال چه شده که آمدی با زائرخضر خان که در موضع مخالف ما قرار گرفته، یا با غضنفرالسلطنه، می خواهی علیه ما اقدام کنی؟ [شیخ حسین چاهکوتاهی] جواب می دهد که آن زمانی که من با شما معامله می کردم، شما خاک این مملکت را اشغال نکرده بودید. اما الآن خاک ما را اشغال کردید و بنا بر این من دیگر چیزی به عنوان منافع مادی نمی شناسم. عِرق ملی و مذهبی من به من میگوید که بایستم و با شما مبارزه کنم.

من واقعا متأسفم که روی شیخ حسین چاهکوتاهی در تاریخ ما واقعا کم کار شده. چند کتابی در مورد ایشون چاپ شده اما آن شناخت لازم را(در مورد شیخ حسین چاکوتاهی)، ما به ایرانی ها ندادیم. این آدم با اینکه منافع اقتصادیش به خطر می افتد و با وجودی که (انگلیسی ها) تطمیعش می کنند و می گویند ما حاضریم تمام معاملاتمان را به سمت و سوی تو سوق بدهیم و حتی حاضریم علاوه بر چاهکوتاه، احمدی را هم به تو واگذار کنیم اما تو در مقابل ما نایست. اما اوپاسخ منفی می دهد و می گوید، من وظیفه ی دینی ملی دارم و در مقابل شما می ایستم. هم خودش و هم دو تن از پسرانش شهید می شوند. یک پسرش شهید شیخ عبدالحسین چاهکوتاهی در جنگ کوه کُزی بدست همین انگلیسی ها کشته می شود. خودش و پسر دیگرش، شیخ خزعل چاهکوتاهی بدست اس.پی.آر کشته می شود. یعنی خودش و دو پسرش، سه تائی از جانشان و از منافع مالی و اقتصادی گذشتند اما در دفاع از آب و خاک کشور، یک قدم عقب نرفتند.

شیخ حسین خان در رمضان-شوال ۱۳۳۸ق درصدد تصرف چاه کوتاه برآمد و موفق نشد در آنجا تفنگچیان انگلیسی و پلیس جنوب شیخ و همراهانش را محاصره و به آنها حمله کردند. پس از مدتی مقاومت شیخ‌حسین‌خان با همه همراهان، از جمله پسرش شیخ‌خزعل، (شعبان ۱۳۳۸ق) در این درگیری شهید شدند. در بعضی منابع دیگر تاریخ شهادت آنها ۱۲ شوال ۱۳۳۸ قمری که برابر است با ۸ تیر ۱۲۹۹ش (۲۹ ژوئن ۱۹۲۰م)، نقل شده‌است.

قالب وردپرس