»اخرین مطالب:

درباره ما

بعضی وقت ها برای یافتن جواهرات فرهنگ و تاریخ یک ملت باید در لابه لای اسناد تاریخی جستجو کرد تا به موضوعات مهم و پر اهمیتی در آنجا دست یافت که به مراتب از طلا و جواهر گرانبها تر هستند زیرا هویت و فرهنگ یک ملت را تشکیل می دهند و از همین روست که ملت هایی که تاریخ و هویت درخشانی ندارند سعی می کنند با تاریخ سازی هویتی هرچند جعلی برای خود دست و پا کنند.
دلاوری ها و ایستادگی ها در برابر دشمنان خارجی از بزرگترین داشته های فرهنگی یک ملت است که برخی از مردمان در تاریخ خود از این ایستادگی ها فراوان دارند بوشهر یکی از این نقاط مهم تاریخی است که هویت آن با ایستادگی و مقاومت گره خورده است.
بندر بوشهر از دیرباز مورد توجه قدرت های بزرگ استعماری و غرب بوده، آنان همواره چشم طمع به این بخش از خلیج فارس و ایران داشته اند و هرگاه لازم دانسته اند و یا منافعشان اقتضا کرده است به آن لشکر کشیده و برای تصرفش به جنگ، خونریزی و زوربندر تاریخی بوشهر از عصر صفویه تا اواخر دوران قاجار و دروازه ورودی به ایران از ناحیه فارس بوده است، با عنایت به این موقعیت اسراتژیک، برخی از اروپاییان تا بدانجا پیش رفتند که این شهر را تنها “شهر دریایی” کرانه های جنوب ایران لقب داده اند.
مردم بوشهر بیش از دو قرن است که با استعمار انگلیسی دست و پنجه نرم کرده و رویارو بوده اند و طی این مدت بارها حماسه افریده اند و با خون فرزندانشان، از سرزمینشان پاسداری کردند.
آری باقرخان تنگستانی،آیت الله شیخ حسن آل عصفور، احمد خان تنگستانی، رئیس علی دلواری، زائر خضرخان اهرمی، شیخ حسین خان چاهکوتاهی(و دو فرزند شهیدش)، خالو حسین دشتی، غضنفرالسلطنه برازجانی، آیت الله علم الهدی اهرمی، آیت ا… سید عبدالله بلادی بوشهر، آیت ا… محمدحسین برازجانی معروف به مجاهد و …سرانجام بیژن گرد، عبدالحسین توسلی، نصرالله شفیعی و سردار حماسه و دریا نادر مهدوی اگر چه هر کدام در مقطعی از تاریخ ایران قرار داشته اند و بعضا ده ها سال با یکدیگر اختلاف زمانی داشته اند و دارند، اما همه آنها از خاک پاک ایران و کرانه های نیلگون خلبیج فارس دفاع کردند و جلو تجاوزات و زیاده طلبی های دشمنان اروپایی ،غربی و امریکایی ایستاده اند و نشان داده اند که ایرانی مسلمان ،هرگز تسلیم زور نمی شوند،حتی اگر سلاحهای مدرن روز هم نداشته باشد ،تا  جان در بدن دارد در مقابل خصم ،مقاومت خواهد کرد.
مرد و زن بوشهری مفتخر است که شهر و استان بوشهر تنها مکان در ایران است که نه هشت سال، بلکه بیش از دو قرن است ار مرز های جنوبی اسران علیه استعمارگران و متجاوزان به آب و خاک ایران دفاع کرده اند و در این راه هزاران شهید تقدیم کرده اند. شهید احمد خان تنگستانی با تفنگ های فیتیله ای جلو بزرگترین لشکر کشی تاریخ به خلیج فارس، از عصر اسکندر مقد.نی تا قرن نوزدهم میلادی ایستاد و هر چند در آغاز جوانی مرگ سرخ را برگزید، اما نشان داد که ایرانی تا جان در کالبد دارد، حتی با دستان خالی تسلیم مطامع استعمارگران نخواهد شد.
رئیس علی دلواری، با نثار خون خود از استقلال و تمامیت مرزی ایران اسلامی پاسداری کرد و هرگز وسوسه پول  زر و زور نشد و سرانجام نادر مهدوی تنها با یک قایق کوچک، لرزه بر اندام بزرگ ترین امپریالیسم تاریخ یعنی ایالات متحده آمریکا انداخت و نیرویی قدرتمند دریایی آمریکا در خلیج فارس را به بازی گرفت و وحشت زده کرد.
گورستان متجاوزان انگلیسی نماد شکست و تجاوز استعمار پیر به سرزمین بوشهر است دیاری که عقبه دو قرن مقاومت در برابر دشمنان این مرز و بوم را در کارنامه دارد و تا آفتاب در آسمان این سرزمین می تابد نه دریای تا ابد فارس و نه نخل های سر به فلک کشیده و نه حتی در و دیوار این شهر رشادت فرزندان این دیار را فراموش نخواهند کرد.
جوانان بوشهری سه سال است که با توجه ویژه به مولفه مهم فرهنگی تاریخ مقاومت توانسته اند کنگره بین الملی بوشهر دو قرن مقاومت را در کنار قبرستان متجاوزان انگلیسی(گورستان روباه) با حضور چند هزار نفری مردم این استان برگزار کنند و در طول سال به ترویج این مولفه مهم فرهنگی بپردازند و بتوانند روحیه مقاومت را تقویت کرده در این موضوع به تولید محتوا و محصولات فرهنگی هنری بپردازند و امید است سومین کنگره بین المللی دو قرن مقاومت با شکوه بیشتر در ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۵ برگزار شود.

دبيرخانه دائمي كنگره بين المللي بوشهر، دو قرن مقاومت در برابر استعمار پير انگليس هيچ شعبه ديگري ندارد و تنها پل ارتباطي مردم با دبيرخانه ادرس هاي زير خواهد بود:

سايت كنگره:
www.RaisAli.ir

كانال تلگرام:
https://t.me/www_raisali_ir

صفحه اينستاگرام:
http://instagram.com/www_raisali_ir

توييتر:
@www_raisali_ir

فيسبوك:
fb.me/www.raisali.ir

كانال سلام:
http://salamup.ir/channels/www_sepas_ir

لطفا اطلاعات مربوط به برنامه هاي كنگره را در طول سال فقط از آدرس هاي فوق دريافت نماييد.

قالب وردپرس