»اخرین مطالب:
خالوحسین دشتی

خالوحسین دشتی

یار وفادار، مبارز آزاده

خالوحسین دشتی (خالوحسین فولادی) از مبارزان نبرد با دولت انگلیس و از همرزمان رئیس‌علی دلواری به سال ۱۲۸۵ قمری برابر با ۱۲۴۷ خورشیدی (۱۸۶۸ میلادی) در شهرستان دشتی متولد شد.

خالوحسین در اولین مبارزه خود، در دوره استبداد صغیر محمدعلی شاه سال ۱۳۲۷ ه. ق به همراهی با آزادی‌خواهان انقلاب مشروطه در بوشهر به رهبری سید مرتضی علم‌الهدی اهرمی شتافت. وی با نیروهای تحت امرش به یاری رئیسعلی و نیروهای تنگستانی شتافت و مشروطه در بوشهر برقرار شد.

پس از آن در جنگ جهانی اول به سال ۱۳۳۳. ق برابر با ۱۲۹۴. ش (۱۹۱۵ میلادی)، با هدایت علامه سیدعبدالله بلادی علیه هجوم نیروهای بریتانیا به سواحل ایران، در رأس قوای دشتی همرزم رئیسعلی دلواری بود و به یاری تنگستانی‌ها شتافت بعد از  شهادت رئیسعلی، خالو حسین اعلام می کند که تا زمانی که انتقام رئیس را نگیریم روزه می گیرم یا اینکه برای جنگ اقدام کنیم. عده ای بر اساس تجربه ی جنگ خوشاب و ریشهر در ۱۲۷۳ نظرشان بر این بود که با انگلیسی ها جنگ منظم نکنیم. ولی خالو حسین اصرار به جنگ دارد و در نتیجه نبرد کوه کزی اتفاق می افتد. در نبرد کوه کزی تلفات ما خیلی زیاد است. ولی انگلیسی ها هم به اقرار اسناد خودشان خیلی تلفات می دهند. چند تن از افسران عالی رتبه شان کشته می شوند و در همین جنگ است که عبدالحسین پسر شیخ حسین خان چاهکوتاهی شهید می شود و خالو حسین دشتی در حد مرگ مجروح می شود به نحوی که افسری که می خواهد تیر خلاص را خالی کند، می آید می بیند که این دیگر تمام است و رهایش می کند و خالو به این شکل نجات پیدا می کند. خالو در این جنگ اسیر می شود و یک سال در اسارت می ماند.

بعد ها در ماجرای بازداشت  اوکانر(کنسول انگلیس در شیراز) توسط مجاهدین، اوکانر را به اهرم می آورند. اوکانر و تنی چند از انگلیسی ها مدتی در قلعه ی کلات یا همان قلعه ی زائر خضر خان، اسیر مجاهدین است و سرانجام  توافقی بین زائرخضرخان و شیخ حسین چاکوتاهی از یک طرف و ترِوِر و کاکس که نائب کنسول و سرکنسول انگلیس بودند، از طرف دیگر امضا می شود. طی این توافق، خالو حسین با اوکانر، مبادله می شوند.

خالوحسین در سال ۱۳۰۸ شمسی با خوانین منطقه در برابر سیاست دولت رضاشاه مبنی بر خلع سلاح جنوب ایران و ایلات و عشایر ایستادگی کرد و دست به نبرد مسلحانه با نیروهای ارتش دولت مرکزی زد؛ و از خود سازش نشان نداد. از این رو به اتهام توطئه دستگیر و ۱۸ ماه زندانی شد. خالوحسین پس از بیماری، در هفتم شعبان ۱۳۶۵ قمری برابر با ۱۷ تیر ۱۳۲۵ ش. (۸ ژوئیه ۱۹۴۶ میلادی) درگذشت

قالب وردپرس