»اخرین مطالب:
آیت الله سیدعلی نقی دشتی

آیت الله سیدعلی نقی دشتی

منادی وحدت و جهاد

آیت الله سید علی‌نقی دشتی میانخره ای فرزند سیدمحمد در سال ۱۲۸۷ ه.ق، در روستای میانخره یکی از روستاهای دشتی چشم به جهان گشود. وی فقیه و مبارز و منادی وحدت و جهاد در میان بزرگان دشتی بود.

سید علی‌نقی که از مدرسان معروف منطقه دشتی در حوزه علوم دینی بود ارتباط نزدیکی با رئیس علی دلواری داشت. از همین رو با روشن شدن شعله های جنگ و تهاجم قوای انگلیسی به بوشهر، رئیس علی دلواری جهت یاری گرفتن از علمای دشتی بخصوص سیدعلی نقی به حضور وی شرفیاب شد و از وی درخواست نمود برای اتحاد خوانین و کدخداها و روسای دشتی واسطه امر شود.

آقا سید علی نقی که در اختلاف بین سران محلی دشتی کاملا واقف بود به همین جهت اولین جلسه را در میانخره در منزل خود برگزار نمود و جمع کثیری از بزرگان دشتی در این جلسه حاضر شدند. مرحوم آیت الله سید علی نقی دشتی بر اهمیت موضوع و حفظ دین و کیان اسلامی از تهاجم اجانب تأکید کرد و از آن ها خواست از اختلافات دست برداشته و با اتحاد در این جهاد شرکت نمایند.مرحوم دشتی به همراه رئیس علی به نقاط مختلف منطقه سفر کرد و به تحریک و دعو مردم می پردازد.

نقش بی بدیل این عالم گرانقدر در برقراری اتحاد و همدلی بین سران و ایجاد شور و حرارت در میان مردم مثال زدنی است.

دو تن از مبارزترین شاگردان مرحوم آقا سیدعلی نقی، به صورت مستقیم در دلوار حاضر شده و به ادای تکلیف پرداختند. یکی مرحوم میرزا ابراهیم صدیق و دیگری مرحوم سید محمد صادق نبوی است.

قالب وردپرس